Megtámadtuk a Kúriánál a Kormány négy népszavazási kérdését – közölte a Magyar Kétfarkú Kutya Párt a Facebookon hétfőn.
A párt azzal indokolta a lépést, hogy szerintük a kérdések szembemennek a népszavazás rendeltetésével, mert a döntéseket az Országgyűlés már meghozta, az EU-s kötelezettségszegési eljárásra pedig nincs hatással. A korábban létező megerősítő népszavazást pedig maga a Fidesz vette ki a törvényből – írják.
Azt is felhozták, hogy a kérdések nem egyértelműek, több esetben nincs definiálva, hogy ki a kérdések alanya, például hogy kik ne mutathassanak be kiskorú gyermekeknek fejlődésüket befolyásoló szexuális médiatartalmakat vagy éppen, hogy
csak az emberek nemváltását nem szabad-e bemutatni vagy pl. a bohóchal vagy a szalagos muréna nemváltoztatását tartalmazó ismeretterjesztő filmet se.
A Kétfarkú Kutya Párt szerint a népszavazás bizonyos lehetséges eredményei esetén nem egyértelmű, hogy milyen döntést kellene hoznia az Országgyűlésnek, bizonyos eredményei pedig végrehajthatatlanok, mert szembemennek a magasabb rendő EU-s szabályozással. A párt szerint olyan eredménye is lehet a referendumnak, ami tiltja bármilyen szexuális irányultság bemutatását, így a heteroszexualitásét is.
A párt úgy véli, hogy a kérdések megtévesztőek is, mert azt a hamis látszatot keltik, mintha ma is lenne lehetőség fiatalkorúak nemváltó műtétjére, valamint összemossák a transzszexualitást és az interszexualitást, így több esetben a szavazó nincs tisztában azzal, hogy pontosan miről is dönt.
Hétfőig lehetett panaszt benyújtani a kormány által kezdeményezett „gyermekvédelmi” népszavazásának kérdései ellen. A múlt hét csütörtökön még a Kúria és a Nemzeti Választási Bizottság is arról számolt be, hogy nem érkezett hozzájuk bírósági felülvizsgálati kérelem.
Július 21-én jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy gyermekvédelmi népszavazást kezdeményez a kormány, a Nemzeti Választási Bizottság kilenc nappal később a összes népszavazási kérdést hitelesítette.
Az öt kérdésről már korábban írtuk, hogy jogilag szinte semmi újdonságot nem tartalmaznak. A legtöbb témát jelenleg is egyértelmű törvényi szabályozás rendezi, így például a magyar jog most sem tesz lehetővé nemátalakító kezelést kiskorúaknak.