szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két, egymásnak ellentmondó előterjesztést tárgyalt az atlétikai világbajnokság vétója ügyében a Fővárosi Közgyűlés, végül a "puhábbat" fogadták el, ami ad még egy utolsó esélyt a kormánynak, mielőtt tényleg vétózna a főváros.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Két előterjesztést is tárgyalt ugyanabban a témában, az atlétikai világbajnokság vétója ügyében a Fővárosi Közgyűlés: Karácsony Gergely főpolgármester és Gy. Németh Erzsébet, DK-s főpolgármester-helyettes is benyújtott egy-egy indítványt. Ezek a fideszes képviselők szerint egymásnak ellentmondóak voltak.

Reviczky Zsolt

Karácsony előterjesztésében csupán az szerepelt, hogy csak abban az esetben lehet megtartani a vb-t, ha a kormány teljesíti az Egészséges Budapest-program kifizetéseit, illetve ha nem ad át telkeket a Diákvárosból a Fudan Egyetemnek. Gy. Németh javaslata feltételek nélkül, véglegesen vétózná a vb-t. A Fővárosi Közgyűlés végül Karácsony javaslatát fogadta el.

A főpolgármester előterjesztőként arról beszélt, hogy a főváros a kormánnyal kötött megállapodásában hozzájárult a 2023-as világbajnokság megrendezéséhez, egyúttal döntöttek fejlesztésekről is, így az Egészséges Budapest Program folytatásáról és a Diákváros megvalósításáról. Ezt a megállapodást azonban az Országgyűlés felrúgta, amikor elfogadta a Fudan-törvényt - tette hozzá. Emiatt nem tudnak mást tenni, mint

"a legvilágosabban jelzik", hogy Budapest tartja magát a megállapodás szövegéhez és szelleméhez, és ha ellehetetlenül a Diákváros, az "visszafordíthatatlan folyamatot eredményez".

Karácsony mellett az ellenzéki képviselők is azon – az egyébként sokszor hangoztatott – véleményen voltak, hogy a kormány egyértelműen felrúgja a Fudan behozásával a 2019-es megállapodást. Gy. Németh Erzsébet felszólalásában elmondta: a közgyűlés szavazása még nem értelmezhető végleges döntésként, csupán szándékjelzésként az atlétikai világbajnoksággal kapcsolatban.

Reviczky Zsolt

A közgyűlés ülésén elfogadott határozat ellenére a főváros vezetése azt mondja, szeretnék megrendezni az atlétikai világbajnokságot. Jelen állás szerint nem is lesz más választásuk: mint arról korábban a hvg.hu is beszámolt, Budapestnek nincs igazán hatásköre az atlétikai világbajnoksággal kapcsolatban, vagyis a vétó inkább tűnik blöffnek. Karácsony viszont kijelentette: tárgyal a Nemzetközi Atlétikai Szövetség vezetésével is, valamint úgy véli,

a szövetség is tisztában van azzal, hogy ha egy város nem akarja a rendezés jogát, akkor ott nem lehet megrendezni a világbajnokságot.

A fideszes képviselők – amellett, hogy emlékeztették Karácsonyt és helyetteseit a két, atlétikai vb-vel kapcsolatos előterjesztés ellentmondására – azt hangoztatták, hogy Budapest jelenlegi kommunikációja Karácsony miniszterelnök-jelölti kampányának része. Szerintük a Fudan Egyetem, a Diákváros, illetve az atlétikai világbajnokság kérdése pusztán a budapesti közlekedési káoszról hivatott elterelni a figyelmet.

Előkerültek a közlekedési dugók is

Láng Zsolt, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője arra kérte fel Karácsonyt, hogy intézkedési tervvel készüljön fel a dugók felszámolására. Láng javaslatát a közgyűlés elvetette. A frakcióvezető úgy véli a főváros reakcióideje a legaggasztóbb dugóügyben: szerinte négy hónap kellett ahhoz, hogy a főváros valahogyan reagáljon a torlódásokra. Karácsony szerint nincs a fővárosban közlekedési káosz, ennek látványos példája, hogy nem voltak nagy dugók szeptember elsején, az iskolakezdés napján sem.

Dugós képekkel ment neki a Fidesz Karácsonynak

Az iskolakezdés szinte minden évben kisebb tortúra a budapestiek és az agglomerációban élőknek, a helyzetet idén ráadásul az egyéb intézkedések is nehezítették. A főpolgármester egy nappal a becsengetés előtt növekvő forgalomról írt és arról, hogy aki teheti, az inkább ne autóval menjen most.

A Közgyűlés elé került az az előterjesztés is, amiben a főpolgármester utólag fogadtatta el a közgyűléssel a Budapestet érintő járványügyi szabályozásokat. Karácsony azért hozhatott saját hatáskörben járványügyi döntéseket, mert a kormány járványügyi korlátozásai miatt nem volt lehetőség a közgyűlés üléseinek megtartására sem. A fideszes képviselők szerint ez felelőséghárítás, hiszen így Karácsony a testület felelősségévé teszi a saját hatáskörben meghozott döntéseit.

Karácsony kiemelte: a kormány 80 milliárd forintot vont el a fővárostól a járványkezelés miatt. Láng Zsolt erre felhánytorgatta, hogy a kormány ennek a sokszorosát költötte el járványügyi védekezésre – igaz, azt nem tette hozzá, hogy több esetben bizonyíthatóan többszörösen túlárazott termékeket vettek – a városnak ennyivel hozzá kell járulnia a védekezéshez. A főpolgármester szerint pozitívum, hogy még ilyen elvonások mellett is folytatódnak a fejlesztések: készül a 3-as metró, valamint a Lánchíd is, folytatódnak a fővárosi beruházások.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!