szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Teljes, vagyis az emlékeztető dózissal kiegészült oltottság kellett volna hozzá egy friss tanulmány szerint.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Összesen 6097 haláleset lett volna megelőzhető a koronavírus tavaly őszi negyedik (delta) hullámában és az ötödik (omikron) hullám januári felfutó szakaszában, ha az elhunyt oltatlan fertőzöttek teljesen, emlékeztető oltással együtt be lettek volna oltva, írja a Portfolio egy friss tanulmány alapján, mely 365 670 regisztrált fertőzött adatait vizsgálta. A szöveg szerzői megállapítják: a teljes oltottság a delta-hullámban 90-95 százalékkal, az omikronban 80 százalékkal csökkentette a halálozási kockázatot.

A Népegészségügy című folyóirat legfrissebb számában megjelent tanulmány azért a két, említett hullám adatait vizsgálta, mert ezek idején már az emlékeztető oltások is kifejthették hatásukat. Az oltásokkal elkerülhető többlethalálozások vizsgálata mellett a másik céljuk az volt, hogy bemutassa a laboratóriumi vizsgálattal megerősített Covid–19-cel összefüggő megbetegedési, újrafertőződési és halálozási arányok különbségét az oltatlan, illetve az emlékeztető oltással is oltott népességcsoportban.

A két hullám idején vizsgált 365 670 beteg közül összesen 8089 fő hunyt el, túlnyomó részük tehát a tanulmány megállapítása szerint megmenthető lett volna az emlékeztető oltással. A teljes oltottság sem jelent 100 százalékos védelmet, az elhunytak közül 1251 volt teljesen beoltott (111 756 megbetegedésből), 6838 viszont oltatlan (253 914 megbetegedésből). A szöveg szerint a delta-hullámban 16-szor nagyobb valószínűséggel betegedtek meg 18–69 éves oltatlanok, mint a teljesen oltottak (a 70 év felettiek körében ez a kockázat 8-14-szeres volt), és 32-szer nagyobb eséllyel hunytak el a 18–79 éves oltatlanok, mint a teljesen oltottak (a 80 év felettiek körében ez a kockázat 17-szeres volt).

A tanulmány szerzői szerint újabb emlékeztető oltást kellene beadni, mert a harmadik dózis hatása négy hónap elteltével csökkenni kezd. Szerintük az idős, több krónikus alapbetegséggel, immunhiánnyal élő betegek számára a harmadik oltás után 4–6 hónappal a negyedik oltási dózis megfontolandó. Jön az újabb, őszi koronavírus-hullám, melyre érdemes időben felkészülni, teszik még hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!