Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem érkezett panasz a Médiahatósághoz a kormányzat „brüsszeli szankciók” elleni, és a bombás reklámkampánya miatt sokat kritizált, most zárult nemzeti konzultációja miatt. A hatóság vizsgálat nélkül viszont nem kíván állást foglalni a kampány jogszerűségéről.

Nem érkezett bejelentés a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz (NMHH) a kormány most zajló nemzeti konzultációja vagy annak reklámkampánya miatt – közölte a hatóság a hvg.hu kérdésére néhány órával a kormányzati akció december 15-i, éjféli lezárása előtt.

A Médiahatóságtól a kormányzati kampány jogszerűségével kapcsolatos állásfoglalást is kértünk, hiszen a médiatörvény előírja: választási kampányidőszakon kívül politikai reklám kizárólag már elrendelt népszavazással összefüggésben közölhető.

Látott már nemzeti konzultációs reklámot? Nem is biztos, hogy láthatta volna

A nemzeti konzultáció célját és formáját tekintve is maga a politikai reklám, az ezt népszerűsítő reklámkampány pedig kétszeresen az. A törvény szerint elvileg nem is szabadna ilyet most közzétenni. Vajon a Médiahatóság indít vizsgálatot az ügyben?

Márpedig éppen nincs kampányidőszak, a sajtóban és a tévében mégis közölnek a konzultációt népszerűsítő reklámokat, holott ezügyben népszavazásnak még csak az ötlete sem merült fel, nemhogy elrendelt referendum lenne róla.

A törvény szerint politikai reklám: „párt, politikai mozgalom vagy a kormány népszerűsítését szolgáló vagy támogatására ösztönző, illetve azok nevét, célját, tevékenységét, jelszavát, emblémáját népszerűsítő műsorszám”. Amúgy pedig ez a kormány reklámszpotja:

A hatóság azonban nem segített a fenti probléma jogértelmezésben. Azt írták: „a hatóság nem jogosult hatósági eljárási jogviszonyon kívül felmerült jogi kérdésekben jogértelmezési tartalmú – a jövőbeli hatósági eljárások tartalmát bármilyen módon érintő – állásfoglalást adni, mivel azzal megkerülné a törvény rendelkezéseit, garanciáit, jogorvoslati rendszerét.”

Válaszukból kiderül továbbá az is, hogy kizárólag „egyedi hatósági ügyben, az ügy körülményeinek vizsgálata során megállapított tényállás keretében alkalmazhatja, értelmezheti a vonatkozó rendelkezéseket, amelyet kizárólag hatósági döntésbe foglalhat”.

A hvg.hu írta meg, hogy ha Médiahatósághoz nem is fordultak a nemzeti konzultáció miatt, a rendőrségen a DK-s Szaniszló Sándor XVIII. kerületi polgármester feljelentést tett rémhírterjesztés és közveszéllyel fenyegetés bűntettének gyanújával, ám feljelentését a rendőrség elutasította:

Rendőrség: Lehet, hogy hazug a kormány bombás plakátja, de nem kelt pánikot

A nemzeti konzultációban és annak reklámjaiban használt kormányzati szlogen, „a brüsszeli szankciók tönkretesznek minket” a rendőrség szerint lehet hazugság is, de nem alkalmas pánikkeltésre, ahogy nem számít rémhírterjesztésnek sem.

A kormányzati propagandaakcióval több szervezet, intézmény is kénytelen-kelletlen foglalkozott már, de érdemben egyik sem vizsgálta. Előbb a Reklámszövetség, majd a Nemzeti Választási Bizottság és a Kúria is arra jutott: nincs itt semmi látnivaló, de ha mégis, az nem tartozik rájuk:

Mintha meg sem mernék vizsgálni, hogy jogsértő-e a kormány nemzeti konzultációja

Mint a forró krumplit, úgy dobják el maguktól az elvileg illetékes szervek a kormányzati konzultáció vizsgálatát: a Reklámszövetség homokba dugta a fejét, a választási bizottság elutasította az ezzel kapcsolatos kifogást, és a Kúria is úgy döntött, inkább nem foglalkozik vele. Pedig az ilyen propagandaakciók a strasbourgi emberi jogi bíróság szerint sértik az állam politikai semlegességét.

A nemzeti konzultáció eredetileg december 9-ig tartott volna, de a kormány meghosszabbította december 15-ig. A részvételt a zárás után meg is köszönte Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. A papír alapon kitöltött konzultációs íveket december 15-én éjfélig lehetett feladni, ezek még napokig-hetekig befuthatnak. Az online kitöltés is lezárult, de ez a felület becsapható, átverhető volt – ezt ki is próbáltuk:

Idén is könnyen átverhető az online nemzeti konzultáció

Alapvető, filléres biztonsági elemeket sem tartalmaz a nemzeti konzultáció online felülete. Csak az e-mail-címnek kell létezőnek lennie, minden más adat elgépelhető, behazudható. Kipróbáltuk, és Charles Darwin, a 130 éves besenyszögi lakos nevében sikeresen kitöltöttük az ívet.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!