szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amikor kormánypropagandisták készítenek közpénzmilliárdokból történelmi filmeket, amelyek képesek a tényeket is elferdíteni, csak hogy beférjenek az ideológiai keretbe, joggal vetődik fel a kérdés: nem láttunk mi már ilyet? Közéleti podcastunk legfrissebb adásában történész kollégánk, Lenthár Balázs mesélt arról, hogy mit akar mondani magáról és nekünk a rendszer az Aranybullához hasonló alkotásokkal, és milyen, olykor rémisztő hasonlóságot mutat ez a szocialista múlttal.

Egymást érik a NER kurzusfilmjei és sorozatai, és ugyan szórakoztató, hogy az Aranybulla kosztümös történelmi paródia lett, Petőfi Sándor reformkori Bud Spencer-filmet kap hatmilliárdért, a felmagasztalt Blokád pedig mindenhol elhasalt, a jelenség valójában nem kulturális komédia, hanem egy politikai dráma: annak a története, ahogy az Orbán-rezsim elkezdte kisajátítani és csatasorba állítani a kultúrát.

Közéleti podcastunk, a Fülke legfrissebb adásában Nagy Iván László arról kérdezte Lenthár Balázst, pontosan miért és miért így építi félrevezető történelmi filmekre a NER a kulturális hagyatékát – és hogyan építette a Rákosi-, illetve a Kádár-korszak a saját művészetét, olykor ijesztően hasonló módokon.

  • 1:41: Miről árulkodik, hogy a NER rátenyerel a kultúrára is?
  • 5:10: Miért a történelemben kutatja a rendszer a saját igazát – és miért pont ezeket az eseményeket találja?
  • 7:30: Van-e erre igény?
  • 9:00: Mi nem stimmel az Aranybullával történész szemmel?
  • 10:34: Hogyan keveredett bele a 21. századi ideológia a 13. századi sorozatba?
  • 12:50: Miről szól az új keletű Petőfi-kultusz?
  • 17:21: Mi a célja ezeknek a konkrét filmeknek?
  • 20:10: Kivéreztetheti-e a politika és a társadalom után a kultúrát is a kormány?
  • 23:50: Mi jellemezte a Rákosi-korszak kurzusfilmjeit?
  • 26:48: És a Kádár-korszakét?
  • 32:17: Miért baj, ha a történelmet egyoldalúan és felülről nyomják az arcunkba? Miért lenne fontos, hogy diskurzus legye róla?
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László Itthon

A magyar kultúra az, hogy a könyvtárra magyarul van kiírva, hogy zárva

Himnusz- és Petőfi-kultusszal indult az év, a kormányoldal legalábbis határozatba foglalta, hogy mit kell nemzeti kultúraként ünnepelni. A 2023-as Magyarország kultúrája azonban legkevésbé sem arról a Kölcseyről vagy Petőfiről szól, akiknek az írásai önreflexióra ösztönöztek, és szabad elméket fegyvereztek fel gondolatokkal.

Lenthár Balázs hvg360

„A történelem nem szolgája az ideológiának” – interjú II. Andrásról és az Aranybulla-sorozatról Zsoldos Attila történésszel

Az Aranybulla-sorozatban megjelenő, pozitív II. András kép alapját lényegében Zsoldos Attila történész, akadémikus kutatásai adták, aki 2010-ben szakított azzal a 2-300 éves trenddel, miszerint a király csak sodródott az eseményekkel és ami jót tett, arra is úgy kényszerítették rá az alattvalói. Mindezek ismeretében nem csoda, hogy Zsoldost is megkeresték a sorozat alkotói, hogy vegyen részt szakértőként a munkában, ám ő a forgatókönyv láttán nemet mondott. Vele beszélgetünk II. András politikájáról, az Aranybulla jelentőségéről, az ellenállási záradék félreértéséről, illetve a történelem és az ideológia viszonyáról. Kiderül az is, valóban egy balkáni összeesküvés végzett-e Gertrúddal, mint azt a sorozat sugallja.