szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kreml szóvivője nyilatkozott.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Magyarországnak megvannak a saját érdekei. És Magyarország, ellentétben sok más uniós országgal, határozottan védi az érdekeit, ami lenyűgöz minket" – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Reuters szerint arra reagálva, hogy Orbán Viktor Magyarország nevében blokkolta az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós támogatás odaítélését a brüsszeli EU-csúcson.

A magyar miniszterelnök néhány órával korábban amiatt került be a hírekbe, hogy kiment az ülésteremből, amikor a tagállami vezetők arról döntöttek, hogy megkezdik a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával.

A hírek szerint Olaf Scholz német kancellár javasolta Orbánnak, hogy igyon meg egy kávét az üléstermen kívül, amikor a tárgyalás holtpontra jutott. (Ennek nyomán Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke megtrollkodta a miniszterelnököt.)

Peszkov erről azt mondta: „Megvárni, hogy valaki elmenjen kávézni, hogy a távollétében keresztül tudjanak nyomni valamilyen döntést... Ha ez igaz, akkor ez egy egyedülálló gyakorlat".

Orbán történelmet írt azzal, hogy kislisszolt

Nem ritka, hogy nem vesz részt egy uniós állam- és kormányfő az EU-csúcson, az azonban egyedi, hogy valaki csak egy napirendi ponttól marad távol, és nem is képviseli senki.

A szóvivő a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről hozott döntésről szólva úgy fogalmazott: „Az EU-hoz való csatlakozásról szóló tárgyalások évekig vagy évtizedekig tarthatnak. Az EU-nak mindig is szigorú kritériumai voltak a csatlakozásra, és nyilvánvaló, hogy jelenleg sem Ukrajna, sem Moldova nem felel meg ezeknek a kritériumoknak”.

„Világos, hogy ez egy abszolút átpolitizált döntés, az EU azon törekvése, hogy demonstrálja támogatását ezeknek az országoknak. De az ilyen új tagok destabilizálhatják az EU-t, és mivel mi ugyanazon a kontinensen vagyunk, mint az EU, ezért természetesen szorosan figyeljük a helyzetet” – tette hozzá.

Szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnök a szokásos maratoni év végi sajtótájékoztatóján azt mondta, nem tartja Orbánt oroszpárti politikusnak, hanem egy olyan embernek, aki az EU többi vezetőjétől eltérően a saját országa érdekeit képviseli.

Putyin: Orbán Viktor nem oroszpárti politikus

Az orosz elnök szerint a háborús céljaik változatlanok, továbbra is Ukrajna nácitlanítására és demilitarizálására törekszenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!