szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Korábban a Bloomberg írt arról, hogy a magyar kormány képviselője az Európai Unió külügyminisztereinek szerdai találkozóján azt mondta, nem lesz magyar vétó.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Frissítés 20:40-kor: "A Bloomberg értesülése álhír, a kormány nem változtatott az álláspontján, amit Szijjártó Péter világosan ismertetett hétfőn Brüsszelben" - közölte a hvg.hu megkeresésére Paczolay Máté. A külügyi szóvivő ehhez azt is hozzátette, hogy

Magyarország nem hajlandó vállalni az ukrajnai fegyverszállítás semmilyen pénzügyi terhét.

Korábban a Bloomberg értesülése alapján azt írtuk, hogy Magyarország nem tiltakozik tovább, pontosabban nem fogja megvétózni az 5 milliárd eurós ukrajnai katonai segítségnyújtási alap létrehozását, ami egy egyhangúságot igénylő javaslat. A lap szerint a magyar kormány képviselője beszélt erről az Európai Unió külügyminisztereinek szerdai találkozóján, ahol az ügyet ismerő személyek szerint egy nagyobb, 50 milliárd eurós pénzügyi segélycsomagról szóló megállapodás továbbra is megrekedt.

Ez a döntés fordulatot jelentett volna a hétfői helyzethez képest, amikor Szijjártó Péter még azt hangsúlyozta Brüsszelben, hogy Magyarország ellenzi az EU jelenlegi mechanizmusának átalakítását, amely visszatéríti a tagállamoknak az Ukrajnába küldött fegyverek árát.

A decemberi EU-csúcson Orbán Viktor még megvétózta azt a tervet, amely 4 évre 50 milliárd eurós finanszírozási csomagot nyújtana a közös uniós költségvetésből Ukrajnának, egy januári tagállami nagyköveti ülésen azonban a magyar nagykövet hozzájárult az ennek lényegi elemeit megőrző tervhez.

Igaz, Magyarország a támogatásért cserébe feltételeket fogalmazott meg. Egyrészt a kormány továbbra is azt szeretné, hogy a támogatást évente új döntéssel biztosítsák a következő négy évben. Ezt azonban a tagállamok mindenképpen elkerülnék, mert attól tartanak, hogy egy újabb vétó-lehetőséget adnak Orbán Viktor kezébe. Másrészt pedig teljesen új elemként az jelent meg, hogy a magyar kormány kéri: hosszabbítsák meg két évvel a helyreállítási alapok felhasználhatóságát. Február 1-jén rendkívüli csúcstalálkozót tartanak majd, amelynek ez lesz az egyetlen témája.

A Bloomber megjegyezte, hogy Magyarország továbbra is blokkolja az Európai Békekeret legutóbbi, 500 millió eurós részletének folyósítását is. Ennek kapcsán Szijjártó Péter január 29-én találkozik Ungváron ukrán kollégájával, Dmitro Kulebával, ahol ígérete szerint Magyarország jóváhagyhatja majd a folyósítást.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!