szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország hetedik köztársasági elnöke március 5-én lépett hivatalba, ünnepi beszédében beszélt a nyugathoz tartozásáról, és arról, Európának döntenie kell, a múlt vagy a jövő szeretne-e lenni.

Vasárnap délután tartották Sulyok Tamás köztársasági elnök ünnepélyes beiktatását a Sándor-palota előtt.

A hivatalos program szerint a ceremónia a díszzászlóalj és a gróf Nádasdy Ferenc huszárosztály katonai tiszteletadásával kezdődött, ezután Kubik Anna színművész mondta el Gyurkovics Tibor Nemzet című versét.

A beiktatási ünnepségben közreműködik még Kacsó Hanga népdalénekes, valamint a Budapesti Ügyvédi Kamara Próká-Torok kórusa.

Szokás szerint egyházi vezetők is felszólaltak az eseményen, Mohos Gábor Esztergom-Budapesti segédpüspök, Pásztor Dániel, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi alelnöke, Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke és Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbija is imádkozott az új köztársasági elnökért.

Egyházi vezetők Sulyok Tamás beiktatásán
MTI/Koszticsák Szilárd

A ceremónia végén beszédet mondott az államfő is, köszöntötte a megjelent vendégeket, így Schmitt és Áder elnök urakat is.

A kommunista diktatúrát lebontó köztársaság hetedik elnökeként állok itt” 

– kezdte beszédét Sulyok Tamás, aki Göncz Árpádot, Mádl Ferencet, Sólyom Lászlót, Schmitt Pált, Áder Jánost és Novák Katalint követi a poszton.

Mint mondta, nem készült erre a feladatra, de megtanulta becsülni a véletlen történetek sorsformáló erejét. Tisztségében a magyar emberek méltóságát tartja lefontosabb feladatának és elmondta azt is, “jogász vagyok és jogász is maradok”, vagyis a közjogra tervez támaszkodni.

Sulyok Tamás érkezik a beiktatására 2024. március 10-én
MTI/Koszticsák Szilárd

“A jogállamot sokszor használják politikai értelemben” – folytatta az államfő, aki hozzátette, ő csak az eredeti jelentésben hajlandó azt használni, miszerint “az állam működésének egésze a jognak van alávetve”. Hozzátette, minden hatalom csak a jog keretei között értelmezhető.

Ismét megemlítette a nagy botrányt keltett családi gyökereit, ahonnan a számára legfontosabb értékeit hozta, ide sorolta a személyes méltóságot, a családot és a gyermeket. Hozzátette, az államfő felelős a határon túl élő magyarokért is, ő pedig különös aggodalammal tekint a háború sújtotta Ukrajnában élő kárpátaljai magyarságra.

Az elnök apja és a népbíróság: Sulyok Tamás rosszul tudja, vagy hazudik

Székesfehérváron dr. Sulyok László néven egy ügyvéd volt 1945 előtt, s egy ilyen nevű ügyvéd ellen indult nyomozás a német megszállást dicsőítő, a magyar nemzetiszocialista mozgalom mellett mozgósító cikkéért a háború után. Magyarország új államfőjének, Sulyok Tamásnak apját dr. Sulyok Lászlónak hívták, aki fehérvári ügyvéd volt és bujkált 1945 után.

A zsidó-keresztény kultúra elválaszthatatlan tőlünk, hazánk pedig elvitathatatlanul a Nyugat része, mégpedig saját döntésével vált azzá – utalt vissza a parlamenti eskütétele után mondott beszédében megjelenő motívumra Sulyok Tamás. “A magyar ezért európai is, Európa jövője nem csak rajtunk, hanem a közösség minden tagján múlik” – mondta az államfő, aki szerint a döntésben, hogy Európa ígéret marad-e és a múltat vagy jövőt jelenti, csak egy huszonheted részben vállalhatunk felelősséget.

A hetedik köztársasági elnök
MTI/Koszticsák Szilárd

Sulyok Tamást a kormánypártok jelölték az államfői posztra, miután elődje, Novák Katalin február 10-én lemondott hivataláról a kegyelmi botrány miatt. A váltás olyannyira csendben ment végbe, hogy az új elnök hivatalba lépésének napján a Sándor-palota honlapja még délutánig Novák Katalin arcképével fogadta a látogatókat. Akkor még úgy tűnt, Sulyok különösebb ünneplés nélkül veszi át a tisztséget.

Nováknak Rúzsa Magdi énekelt, Ádernek Blaskó Péter szavalt, Sulyok viszont ünneplés nélkül lép hivatalba

Az új köztársasági elnök beiktatása eddig mindig ünnepélyes keretek között zajlott, még akkor is, amikor sürgős volt.

Sulyok első döntése még aznap Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációját megszavazó parlamenti döntés aláírása volt, másnap pedig az államfő már Orbánnal és Rogánnal egyeztetett. Egy nappal hivatalba lépése előtt beiktatási vacsorát tartottak Sulyok tiszteletére a Karmelita kolostorban, az eseményen elődje, Novák Katalin is részt vett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!