szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Népszava körképe szerint Thoma László kirúgása és a kegyelmi ügy utóélete is komoly feszültséget okoz a református egyházban. 

A református egyház lelkészeinek a véleményéről próbált meg puhatolózni a Népszava annak apropóján, hogy nem hosszabbították meg Thoma László gazdagréti lelkész félállású adjunktusi szerződését a Károli Gáspár Református Egyetemen. Thoma még februárban, a kegyelmi botrány kirobbanása után az egyik istentiszteleten arról beszélt, hogy Balog Zoltán püspök azzal segítené leginkább a közösséget, ha lemondana minden tisztségéről. Thoma László állítása szerint a kirúgásáról Balog Zoltán azt mondta neki: „Nem büntetés, következmény”. 

„Nem elegáns, ahogyan a püspök ezt az ügyet kezelte, nagyvonalúbbnak kellett volna lennie” – mondta a Népszavának egy Budapest környékén szolgálatot teljesítő lelkész, de hangsúlyozta azt is, nem helyesli, hogy Thoma László igehirdetésen adott hangot annak a meggyőződésének, hogy a püspök méltatlanná vált tisztségére. Elárulta, hogy a gyülekezete tagjaival ő maga is megosztotta, hogy mit gondol Balog Zoltán szerepéről, és ezt szabadon megtehette. 

Egy Fejér megyei lelkész ugyanakkor egyetértett azzal, hogy az egyetemen nem hosszabbították meg Thoma László szerződését. „Lelkészek vagyunk, az olyan, mintha katonák lennénk. Ha lejár a szerződésünk, akkor menni kell” – fogalmazott a Népszavának. Ő azt az álláspontot képviseli, hogy Balognak nincs oka arra, hogy püspökként lemondjon. „Lehet, hogy Balog Zoltán politikai értelemben tévedett – ezt ő maga is elismerte –, de teológiai hibát nem követett el. – A kegyelem a legerősebb fogalom a teológiában. Mi magunk is megkegyelmezett emberek vagyunk” – mondta. 

Egy másik megkérdezett lelkész pedig arról beszélt a Népszavának, hogy Balog Zoltán kegyelmi botrányos ügye „kiteljesedett az egyházra is”. Azt pedig már a püspöknek saját magának, „Isten előtti felelősségében” kell eldöntenie, hogy ilyen körülmények között is megtartja-e tisztségét. 

A lap megkérdezte Tarr Zoltán lelkészt is, akit az után távolítottak el egy minisztériumi háttérintézményből, hogy Balog lemondását követelte egy Magyar Péter által meghirdetett tüntetésen. Tarr, aki a júniusi választás óta már a Tisza Párt EP-képviselője, a lapnak azt mondta, hogy bár vele szemben a kormányzat, Thoma Lászlóval szemben az egyház lépett fel, a két eset mégis kísértetiesen hasonló: „Balog Zoltán gondolkodásmódja ugyanazt a megoldást szülte, amit a kormány is alkalmazott.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!