szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pedagógushiányról azt mondta Vitályos Eszter: a Klebelsberg Központ kezeli.

A tanévkezdésről beszélt Vitályos Eszter kormányszóvivő a Kossuth rádióban vasárnap reggel. Miután felsorolta, mit tett a kormány a családokért – az ingyenes tankönyvektől és az EU-s pénzből kiosztott laptopoktól a családokat kedvezőbb helyzetbe hozó adórendszerig és a határon túli magyar diákok támogatásáig – szót ejtett a mobiltelefonok iskolai elvételéről is.

Elmondása szerint az intézkedés célja, hogy nagyobb figyelem jusson a tanulásra, és

a szünetekben a gyerekek ne „kütyüzzenek”, hanem beszélgessenek egymással.

Úgy fogalmazott: az ingyenes laptopok kiosztása jelzi, hogy „amennyiben a tanulást segíti a digitális eszköz, akkor nemcsak lehetőség, hanem kötelezettség is lesz a használata”.

Megjelent a rendelet az iskolákban tiltott tárgyakról

A mobiltelefonokat csak korlátozottan használhatják majd a diákok.

A múlt héten azonnali hatállyal felmentették az igazgatói posztról a budapesti Madách Imre Gimnázium igazgatóját azután, hogy az intézmény bejelentette: nem veszik majd el a diákoktól a mobiljukat. Mészáros Csaba később azt írta, hogy a döntésükről előzetesen tájékoztatta Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárt, akinek nem volt ellenvetése. (Maruzsa gyerekei is ebbe az iskolába járnak.)

A Belügyminisztérium később tagadta, hogy az államtitkár már a sajtóhírek megjelenése előtt tisztában lett volna azzal, hogy az igazgató nem tervezi leadatni a tanulókkal a készüléküket a tanítás előtt.

„A Madách igazgatóján állt bosszút a mobilokat kitiltó, betarthatatlan szabály miatt saját csapdájába esett BM”

A szerinte „rendkívül indokolt” pedagógus-béremelésről azt mondta: a kormány fenntartja azt a többlépcsős béremelést, amelyet idén elkezdett, és aminek hatására a tanári átlagbér elérte a 670-680 ezer forintot. Január elsejével a béremelés folytatódik, 21 százalék körüli emelést terveztek be 2025-re, ezzel nagyjából 820 ezer forintra nő a tanári átlagbér. Ha követik ezt az emelést, 2027-re akár az egymillió forintot is meghaladja.

A pedagógusok teljesítményének értékelési rendszeréről azt mondta, volt egy általános cél, hogy aki többet vállal az iskolában, többet is keressen. Véleménye szerint ennek megfelelően alakítják ki a teljesítményértékelés rendszerét.

Mit hoz az iskolai mobiltiltás? Hagyjuk a politikusokat, inkább nézzük, mit mond a tudomány

A pedagógushiányról azt közölte, azt a Klebelsberg Központ kezeli. „Nyilván vannak olyan helyek, ahol vannak betöltetlen álláshelyek, azon vagyunk, hogy ezeket is meg tudjuk oldani, és mindenhol zavartalanul el tudjon indulni a tanév” – jelentette ki.

Lannert Judit oktatáskutató szerint 30 ezer pedagógus hiányozhat a közoktatásból.

Fülke: „Most az oktatási kormányzat szemétkedik, piszkálja a pedagógusokat és a gyerekeket”

Mit tehet a szülő és mit a tanár, ha egy gyerek okostelefon-függővé válik? Hol segít az állam, ha segít egyáltalán? Segítség-e az, hogy betiltják az okostelefonokat a közoktatásban? Közéleti podcastunkban elmagyarázzuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!