szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Korábban Magyar Péter azzal vádolta a Demokratikus Koalíciót, hogy összejátszik a Fidesszel, ezért nem születik megállapodás. Most a kormánypárt kivonult, a többiek megszavazták: új pályázatokat kell kiírni.

Sikerült feloldani a patthelyzetet a fővárosi cégek igazgatósági és a felügyelőbizottsági tagjainak pályázatai körül. Az új, javított javaslatot végül 7 igen és 1 tartózkodás mellett fogadták el. A fideszes képviselők kivonultak a javaslatról döntő Tulajdonosi Bizottság üléséről.

Január 28-án a fővárosi bizottsági ülésen a pártok még nem tudtak megegyezni a cégvezetői pályázatokról, a Fidesz, a Demokratikus Koalíció, az MSZP és a Párbeszéd együtt szavazta le a javaslatot. „Összenő, ami összetartozik” – írta az akkori helyzetről Magyar Péter.

A pályázatok újragondolására azért lett volna szükség, mert – szakítva a korábbi hagyományokkal – a főpolgármester ősszel megváltoztatta a fővárosi cégek igazgatói és felügyelőbizottsági tagjai kinevezésének menetét. A pozíciókat hagyományosan a pártérdekek mentén osztották ki, Karácsony Gergely szeptemberi döntése után viszont a jövőben már pályázatok útján választanák ki őket. Itt írtunk erről bővebben:

Az igazi politikai patthelyzetet a fővárosi cégek igazgatósági és a felügyelőbizottsági tagjainak ügye mutatja meg Budapesten

Úgy tűnik, politikai konfliktusból a főváros új vezetésének egyelőre csak újakat sikerül generálnia, pedig abból van már most is elég, gondoljunk csak a főpolgármester-helyettesek fiaskójára. Ott nem volt megoldás, a Fővárosi Önkormányzat lassan egy hónapja mulasztásos jogsértésben van. A fővárosi cégek vezetésénél lehet megoldás, de egyre gyorsabban kellene. Elmagyarázzuk, miért.

A főpolgármester akkor Magyar Péternek válaszolva arról írt, hogy bár a Tisza-frakció egy hónapja kérte, hogy ők dolgozhassák ki a cégvezetői pályázatokkal kapcsolatos javaslatot, azzal csak egy nappal a Tulajdonosi Bizottság ülése előtt készültek el. „A javaslat szarvashibákkal volt tele: törvénysértő módon akart 30%-os cégvezetői fizetésemelést; az adatkezelési szabályokat nem vette figyelembe; évek óta nem létező fővárosi cégre hivatkozott a kiírásban; kirekesztette volna a Budapest-család dolgozóit az értékelésből.”

Déri Tibor DK-s képviselő is arról írt, hogy az előterjesztést elsősorban jogi aggályok miatt szavazták le. 

Ezeket az ellentéteket a jelek szerint sikerült elsimítani, Magyar ugyanis pénteken már ezt közölte: „Újabb siker! A TISZA fővárosi frakciója a korrupt Maxi-Dubaj projekt tegnapi megakadályozása után, hosszas vitát követően

végre elérte, hogy nyílt és objektív pályázatok kerüljenek kiírásra a nagy budapesti cégek vezetői pozícióira.

A korábbi hatalmi elit képviselői minden trükköt bevetettek a valódi változás ellen és az eddigi mutyik fenntartásáért, de végül győzött a budapestiek akarata”.

Déri Tibor azt írta, a döntés megszületett, indulhatnak a pályázatok. Hozzátette: „Budapest működésének biztosítása nem látványos kirohanásokból áll, hanem felelősségteljes munkából. Remélhetőleg a következő hónapokban kevesebb politikai színjáték és több előkészített, vállalható előterjesztés kerül majd elénk. A lényeg: a pályázatok indulhatnak. Mert a várost működtetni kell”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!