szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A demonstráció a tragédia helyszínétől indult, és a Parlament előtt ért véget. Az eseményre főként női rendőröket vezényeltek ki a hatóságok, a résztvevők több százan voltak. Nem csak a japán anya tragédiája miatt vonultak: a magyar hatóságok rendre magukra hagyják a bántalmazott nőket, gyerekeket.

Több mint egy hete annak, hogy egy V. kerületi társasház 3. emeleti lakásában egy középkorú nő holttestét találták meg a tűzoltók. A rendőrség a tragédia után azt mondta, hogy a nő dohányzott, és ez okozhatta a lakástüzet. A Patent Egyesület azonban követelte az ügy alaposabb kivizsgálását, mert szerintük az áldozat egy évek óta bántalmazott, félelemben élő nő volt, aki gyanús körülmények között halt meg.

Később már a hatóságok sem zárták ki, hogy nem baleset történt, és a rendőrség példátlan módon elnézést is kért, amiért Facebook-oldalukon az őket számonkérő kommentelőket arrogáns stílusban osztották ki.

Az áldozat emlékére február negyedikén megemlékezést tartottak, a Patent Egyesület alapítója, Spronz Júlia pedig bejelentette, hogy tüntetést szerveznek szombat délutánra, és a demonstrálók az V. kerületi Stollár Béla utcából indulva, a kerületi rendőrkapitányság érintésével a Parlament elé vonulnak majd.

Mécsesek a február 4-i megemlékezésen.
Facebook / Patent Egyesület

Szombaton három óra körül elkezdődött a megemlékezés, pár százan gyűltek össze ott, ahol a nő holttestét megtalálták.

Az eseményre főként női rendőröket vezényeltek ki a hatóságok.

A Patent Egyesület által szervezett tüntetés a lakástűzben elhunyt japán édesanya miatt 2025. február 8-án.
Kriza Márton
A Patent Egyesület tüntetésén 2025. február 8-án.
Kriza Márton

Először az áldozat barátai mondtak beszédet japánul és angolul, amit a helyszínen fordítottak. Lehetőség volt arra is, hogy adományozzanak a résztvevők az áldozat gyermekeinek, emellett mécseseket gyújtottak és virágokat helyeztek el a ház előtt.

A Patent Egyesület tüntetésén, amit a lakástűzben elhunyt japán édesanya miatt szerveztek 2025. február 8-án.
Kriza Márton

A megemlékezés után a tüntetők átvonultak a kerületi rendőrkapitánysághoz, ahol először a tavaly előtt 25 évesen elhunyt fotós, grafikus és modell, Bertók Krisztina édesanyja is beszédet mondott. A nő a mai napig nem tudja, mi történt aznap, amikor a lánya meghalt.

A rendőrök nem voltak segítőkészek, ezért panaszt tett. Nem adták ki neki az iratokat, amelyek bizonyítékot tartalmaztak arról is, hogy Bertók Krisztinának feljegyzései voltak bántalmazó partneréről.

Bertók Krisztina édesanyja a Patent Egyesület tüntetésén 2025. február 8-án
Kriza Márton

A beszédek közben az V. kerületi rendőrkapitányság épületének falára a résztvevők olyan papírokat ragasztanak, amelyeken a rendőrség által elutasított feljelentésekről lehet olvasni. A nemrég lakástűzben elhunyt japán nő is tett korábban bejelentést arról, hogy volt férje bántalmazta, de elutasították.

Elutasított feljelentés fénymásolata a Patent Egyesület által szervezett tüntetésen 2025. február 8-án.
HVG
A Patent Egyesület tüntetésén, amit a lakástűzben elhunyt japán édesanya miatt szerveztek 2025. február 8-án.
Kriza Márton

A nagyjából 500 fős tömeg délután négykor a Parlamenthez vonult tovább, ahol elsőként olyan nők történeteit olvasták fel a Patent Egyesület aktivistái, akik arról számoltak be, hogy a rendőrség cserben hagyta őket, amikor segítséget kértek.

A Patent Egyesület tüntetésén, amit a lakástűzben elhunyt japán édesanya miatt szerveztek 2025. február 8-án.
Kriza Márton

„Hisztériás bejelentéseket nem veszünk komolyan”

– a tüntetésen elhangzottak alapján ezt mondta egy rendőr egy fiatal anyának, aki bántalmazója erőszakos támadásakor kezében a gyermekével hívta a hatóságokat. Ehhez hasonló történeteket olvastak fel az aktivisták – az áldozatok a legtöbb esetben kiemelték, hogy a rendőrök csak akkor hajlandóak intézkedni, amikor vér folyik.

A Patent Egyesület tüntetésén, amit a lakástűzben elhunyt japán édesanya miatt szerveztek 2025. február 8-án.
Kriza Márton

Az áldozatok történetei után a lakástűzben elhunyt japán nő barátnője emlékezett meg, majd egy másik nő, Amanda szólalt fel a Magyarországon élő külföldi bántalmazott nők nevében. Hangsúlyozta, hogy rengeteg akadállyal szembesülnek a magyar intézményrendszerben: nehéz a jogérvényesítés, a törvények végrehajtása is akadozik, nagyfokú az áldozathibáztatás. Úgy gondolja, hogy a Hágai Egyezmény jelenlegi alkalmazása nem segíti az anyákat és bántalmazott nőket, és sürgős változtatásokra lenne szükség.

A Patent Egyesület tüntetésén, amit a lakástűzben elhunyt japán édesanya miatt szerveztek 2025. február 8-án.
Kriza Márton

Végül a Patent Egyesület aktivistája zárta az eseményt. Beszédében hangsúlyozta, idén Magyarországon már legalább három nőt megölt a partnere, „erről a rendőrségnek nincsenek pontos statisztikái, csak a sajtóból értesülünk róla” – mondta. A szervezet becslése szerint nagyjából kétszázezer bántalmazott nő él jelenleg hazánkban. Az aktivista emlékeztetett: pontosan egy hónap múlva lesz nőnap, amikor hagyományosan virággal köszöntik a nőket a férfiak. „Nem bocsánatkérést, nem virágot akarunk, hanem változást és biztonságot!” – mondta, néhányan erre reagálva hangosan kiabálták: „Elég volt!”.

Az egyesület felszólította a hatóságokat, hogy vezessenek be a rendőröknek nők elleni erőszakkal kapcsolatos képzést. Amennyiben ez nem következik be egy hónapon belül, összegyűlnek március 8-án is, újabb tüntetést szerveznek.

A Patent Egyesület tüntetésén, amit a lakástűzben elhunyt japán édesanya miatt szerveztek 2025. február 8-án.
Kriza Márton

Felkavaró előzmények

Mint ismert, a tűzről a január 29-én elhunyt japán nő volt férje, a lakás tulajdonosa tett bejelentést, a 43 éves ír férfit a rendőség azóta előre kitervelt emberöléssel gyanúsította meg, letartóztatásban van. A férfi a rendőröknek azt mondta, hogy az egyik gyerekével uszodába ment, majd egy belvárosi kávézóba távozott, onnan a városban sétálva ment egy fitneszterembe, ezután tért vissza volt feleségéhez, ekkor észlelte a tüzet.

Kamerafelvételek azonban bizonyították, hogy nem mondott igazat, az igazságügyi orvosszakértői boncolásnál pedig megállapították, hogy holttesten bántalmazási nyomok vannak. Fontos részlet, hogy a hatóságok akkor is kitartottak amellett, hogy bűncselekmény gyanúja nem merült fel, amikor jogvédők és az áldozat hozzátartozói is figyelmeztettek, hogy a nő korábban többször arról számolt be, hogy volt férje bántalmazta.

Egyszer már elszökött volt férje elől az V. kerületi gyilkosság áldozata, de vissza kellett jönnie Magyarországra

A volt felesége meggyilkolásával gyanúsított férfi minden eszközzel hátráltatta, hogy bírósági ítélet születhessen a közös gyerekeik elhelyezéséről, mivel az áldozat Japánba akart költözni velük – mondta el a HVG-nek a Budapesten megölt nő ismerőse.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!