Tetszett a cikk?

A tíz új uniós tagállamban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók átlagos heti munkaideje 1-4 órával hosszabb, mint a régi tagországokban - állapítja meg az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevél.

Az új tagállamokban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak többsége heti 40 óránál többet dolgozik, 5-10 százalékuk pedig 48 óránál is többet. A váltott műszakos munka is leginkább az új tagokra jellemző: egyes országokban a munkavállalók több mint 25 százaléka dolgozik így, szemben a régi tagállamokban regisztrált 15 százalékkal.

Az éjszakai munkavégzés gyakorisága viszont az EU tagállamaiban csaknem azonos: a „régi unióban” a munkavállalók 46 százaléka, míg az új tagországokban 45 százalékuk dolgozik néha éjszakai műszakban. Ami a vasárnapi munkát illeti, ez az arány 27, illetve 38 százalék, a szombati munkánál pedig 52, illetve 62 százalék.

A napi munka megkezdésének és befejezésének előre rögzített időpontja jelenti az általános gyakorlatot az uniós munkavállalók több mint 75 százaléka esetében. Ez a forma különösen Dél-Európa országaiban és az új tagállamokban jellemző. Nem úgy Franciaországban, Németországban, Írországban és Nagy-Britanniában, ahol a munkavállalók körülbelül 50 százaléka rugalmas munkaidő-beosztásban dolgozik.

A magyarországi szakszervezetek néhány éve egyébként erőteljes kampányt indítottak a 38 órás munkahét elérése érdekében, de a munkáltatók ezt nem tartották teljesíthetőnek. Bár a kormányzat kezdetben lehetségesnek tartotta, hogy a szakszervezetek és a munkaadók megegyezzenek a munkaidő csökkentéséről, ám később már számára is úgy tűnt: ennek most nincs gazdasági realitása.

Karrier

EU források felhasználásával is védeni kell a munkaidőt

A munkaidő védelme olyan európai alapelv, amelyben minden lazítás, gyengítés a munkavállalók érdekeit sérti – reagált pénteken Brüsszelben Kósáné Kovács Magda (MSZP), az Európai Parlament (EP) foglalkoztatási és szociális bizottságának tagja az Európai Bizottság javaslatára, amely a munkaidőről szóló uniós irányelvet módosítaná úgy, hogy enyhíti a munkavállalókat védő szigort.

Karrier

Munkaidő Európában: több vagy kevesebb?

Míg Franciaországban és Németországban a legnagyobb ipari vállalatok a heti 40 óránál rövidebb munkaidő meghosszabbítását erőszakolhatják ki a törvényhozóktól, addig Magyarországon a szakszervezetek a munkahetet 38 órára zsugorítanák. Több munka, nagyobb növekedés - állítják a gazdasági kutatások.

Karrier

Szigorítana a munkaidőszabályokon az Európai Bizottság

Szigorításokat tartalmazó javaslatokat tett az Európai Bizottság szerdán az Európai Unió tagállamainak a munkaidő betartásával kapcsolatban, de még mindig meghagyta a lehetőséget arra, hogy az egyes országok a 48 órás felső korlátnál hosszabbat alkalmazzanak.

„A tévé nem arról fog szólni, ami megy rajta, hanem arról, aki nézi”

„A tévé nem arról fog szólni, ami megy rajta, hanem arról, aki nézi”

Rosszul alszik? Ez az 5 perces módszer segíthet

Rosszul alszik? Ez az 5 perces módszer segíthet

Nem garantált, hogy egy NER utáni hatalom nem épít fel korrupciós rendszert – interjú Jancsics Dávid korrupciókutatóval

Nem garantált, hogy egy NER utáni hatalom nem épít fel korrupciós rendszert – interjú Jancsics Dávid korrupciókutatóval

Komoly hibát tapasztal sok iPhone-os, frissítés után nem működik a kamera

Komoly hibát tapasztal sok iPhone-os, frissítés után nem működik a kamera