FT: be kell engedni az EU-ba a kelet-európai munkaerőt
Magyar-szlovén munkaerőpiaci együttműködés uniós segítséggel
Több mint 88 ezer eurós támogatást nyert a magyar és szlovén határrégióban formálódó munkaerőpiaci együttműködés kialakítására a Phare CBC pályázatán az MSZOSZ Vas Megyei Képviselete – jelentette be Horváth Csaba, a képviselet vezetője.
Beszippant a "munkaerőpersely"
Egy csendes, de tervezett forradalom új szakasza vette kezdetét a világon, amelyet nem lehet megállítani. A folyamat neve offshoring, azaz a munkahelyek külföldre költöztetése.
A kelet-európai országok munkaerőpiacát elemzi a Le Monde
A tíz újonnan csatlakozott EU-tagállamból nyolc alig egy évtized alatt váltott át sikeresen a tervgazdálkodásból a piacgazdaságra, s nézett szembe a munkanélküliség problémájával, amely viszont a bővítés pillanatában a 8,1 százalékos átlagról 8,9 százalékra emelkedett az Európai Unióban – írja keddi számában a Le Monde.
Ahol örülnek a kelet-európai munkaerőnek
A kelet-európai munkavállalók a brit vállalkozások számára "értékes forrásnak" bizonyultak az EU-bővítés óta eltelt egy évben - írja egy friss felmérésre hivatkozva a Financial Times.
Kevesebb munkáért több pénzt
Magyarország EU-csatlakozásával megnyílt az út a külföldön munkát vállalni szándékozók előtt. A nyugati félelmek, amelyek szerint az olcsó kelet-európai munkaerő elárasztja az Uniót, alaptalannak bizonyultak. Pedig a jól képzett, nagy munkabírású dolgozókra több területen is igény van, ráadásul külföldön hazai keresetük többszörösét kereshetnék meg, sok esetben kevesebb munkával.
A képzettebb munkaerő költözik át a régi uniós országokba
Az Európai Unió tavalyi bővülése óta a tíz új tagállamból múlt év végéig összesen már több mint 100 ezren, legfeljebb 150 ezren költözhettek a 15 régi tagállambeli új lakóhelyre.
Mádl az osztrák munkaerőpiac megnyitását sürgeti
"Mi ma úgy látjuk, hogy megalapozatlannak bizonyultak a munkaerő szabad áramlásával kapcsolatos osztrák félelmek. Magyarország ezért üdvözölné, ha Ausztria - amilyen gyorsan csak lehet - megvizsgálná a magyar munkavállalókra vonatkozó munkaerőpiaci korlátozások feloldásának a lehetőségét" - idézi a Die Presse című osztrák napilap Mádl Ferencet.
Nem hozott munkaerődömpinget az EU-bővítés
Az Európai Unió tavalyi kibővítése, 10 új tagállam felvétele után nem igazolódtak a félelmek, nem kezdődött meg az olcsó keleti munkaerő nagyarányú beáramlása a gazdag nyugati országokba. Sőt még jobban is jártak azok az országok, amelyek nyitottak az új tagok munkaereje felé.
A munkaerőmozgás korlátozása már indokolatlan az EU-ban
Egy brüsszeli polgárjogi szervezet vizsgálata megállapította: nem igazolódtak a félelmek, hogy az unió új tagállamaiból kiáramló munkaerő elárasztja majd az EU régi tagállamait. Még abban a három uniós tagországban is töredékét teszi csak ki az új tagországokból érkezettek aránya az összes foglalkoztatottnak, amelyek nem vezettek be az új tagországokkal szemben foglalkoztatási korlátozásokat.