Nem sikerült megegyezni a heti munkaidő felső határáról
A munkaidő definíciója is vitatott
Az Európai Unió munkaügyi miniszterei nem tudtak csütörtöki ülésükön megállapodásra jutni az új uniós munkaidő szabályozásról.
Munkaidő-vita Európában
Kedden vitatta meg, és első olvasatban szerdán szavaz az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülése a munkaidő-direktíváról. A téma raportőre és több képviselő is három éven belül megszüntetné a kiskaput jelentő túlóra szabályozás lehetőségét.
Nagy-Britannia ismét harcba indul a hosszabb munkaidőért
Az Egyesült Királyság újfent védelmére kíván kelni a kontinentálisnál hagyományosan hosszabb brit munkahétnek. London várhatóan a kivételek fenntartási lehetőségét kéri a tagországok munkaügyi minisztereinek csütörtökön ülésező tanácsától.
Brit harc a munkaidőért és 96 ezer új ír munkahely
Nagy-Britannia újfent védelmére kelne a hosszabb munkahetet biztosító brit hagyománynak. London várhatóan a kivételek fenntartási lehetőségét kéri a tagországok munkaügyi minisztereinek csütörtökön ülésező tanácsától. Írországban pedig gombamód szaporodnak a munkahelyek, és az új állások közül sokat a Kelet-Európából bevándorlók töltenek be.
Munkaidő a régi és az új uniós tagországokban
A tíz új uniós tagállamban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók átlagos heti munkaideje 1-4 órával hosszabb, mint a régi tagországokban - állapítja meg az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevél.
Európai Bíróság: az ügyeleti idő is munkaidőnek számít
Megerősítette az Európai Bíróság csütörtökön ismertetett ítéletében, hogy az ügyeleti idő munkaidőnek minősül. A heti maximális munkaidőt a bíróság 48 órában állapítja meg, amely magában foglalja a túlmunkát is.
A Siemensnél 30 órás lesz a heti munkaidő
Elkerülendő a telefonkészülékeket és hálózati berendezéseket gyártó részlegénél az elbocsátásokat, a német Siemens vállalat vezetősége és a munkavállalók képviselői megállapodtak: sokak részére 8 és fél órával 30 órára csökkentik a heti munkaidőt, mérséklik a béreket, másoknak pedig rugalmasabb munkabeosztási rendszert vezetnek be, de ösztönzik az önkéntes kilépést is.
Egyre több a részmunkaidős Európában
Idén májusában az EU 25 tagországában 8,8 százalékos munkanélküliségi rátát jegyeztek, szemben az egy évvel korábbi 9,1 százalékkal. A munkanélküliség Írországban a legalacsonyabb (4,2 százalék) és Lengyelországban a legmagasabb (17,8 százalék). (Az Egyesült Államokban ugyanekkor 5,1 százalékot regisztráltak.)
Elbocsátás helyett munkaidő-csökkentés
Csökkentett munkaidővel, az ehhez igazodó alacsonyabb keresettel próbálják meg elkerülni az elbocsátásokat német vállalatok az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevél legújabb számában közölt beszámoló szerint.