A humánerőforrás-fejlesztési operatív program (HEFOP) keretében indított foglalkoztatással, felnőttképzéssel összefüggő célokra 73,2 milliárd forint áll rendelkezésre 2004-2006 között, ebből eddig csaknem 63,6 milliárd forintnyi támogatást kötöttek le, ítéltek oda a pályázatokra, központi programokra – közölte a pályáztatást intéző ESZA Kht.
A 63,6 milliárd forint nagyobb részét a központi programok finanszírozása teszi ki. Az összes beérkezett pályázat száma mintegy 1900, a teljes támogatási igény csaknem 61 milliárd forint volt. A nyertes pályázatok száma 617, a bírálat alatt lévő pályázatok száma 471, az odaítélt támogatási összeg 17,6 milliárd forint. A központi programokra, illetve szolgáltatást nyújtó konzorciummal történt szerződésre mintegy 46 milliárd forint fordítható.
Az első pályázatokat 2004-ben írták ki, s ma már 17 pályázó a vállalt programot befejezte, ennek eredményeként e támogatást elnyerő cégek 841 dolgozója szerzett saját maga és munkáltatója versenyképességét javító képzettséget. Többek között a papíripar, csomagolóanyag-gyártás területén, takarékszövetkezetnél, szoftverfejlesztési, távközlési, számítástechnikai cégnél, szervizeléssel, építőiparral foglalkozó vállalkozásnál fejezték be dolgozóik továbbképzését az elnyert támogatást felhasználva.
A képzések között volt nyelvi program, EU-ismeretek oktatása, vezetői készségek fejlesztése, szervezetfejlesztés-csapatépítés, ügyfélkezelési tréning, értékesítési tréning, eladástechnika, kommunikációs készségek fejlesztése. A társaságok és dolgozóik versenyképességét javító képzésekhez összesen 67 cég nyert el 544 millió forintos támogatást. A 67 cég közül 50 még folytatja a programot.
Sok más programra is kiírták már korábban a pályázatokat. Így például a nők munkaerőpiaci részvételének támogatására, a családi kötelezettségek és a munka összehangolásának segítésére. Pályázatokat írtak ki a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztathatóságának javítása érdekében is, például alternatív munkaerő-piaci képzésre és foglalkoztatásra.
A pályázatok része volt a vállalkozói készségek fejlesztése az új munkahelyek létesítését is elősegítve. Pályázatot írtak ki a felnőttképzés hozzáférésének javítása érdekében, a rendelkezésre álló közművelődési intézményrendszert hasznosítva.
A központi programok közül 8,2 milliárd forint áll rendelkezésre a munkaügyi intézményrendszer modernizálásához. A másik központi program révén 29,8 milliárd forintból a munkaügyi intézményrendszer indíthat a szokásosnál kedvezőbb feltételekkel különféle tréningeket, képzéseket, támogatott foglalkoztatásokat.
A harmadik központi program 3,5 milliárd forintos támogatással a felnőttképzési módszerek fejlesztését szolgálja. A negyedik központi program 3,9 milliárd forintot szánt a nem szakképesített személyek továbbképzésére.