szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első félév végéig ki kell adni az összes múlt évre járó szabadságot, kollektív szerződés sem rendelkezhet úgy, hogy a munkáltató a második félévben tegyen eleget ennek a kötelezettségének.

Azokon a munkahelyeken ahol nem sikerült kollektív szerződést kötni erről a szakszervezetekkel, már március végéig ki kellett adni a tavalyi évről áthozott szabadságokat. A múlt évben átmeneti szabályként még lehetőség volt arra, hogy március vége helyett szeptember végéig adják ki a munkáltatók az előző évről átütemezett szabadságokat.

Az elsőként a múlt évtől alkalmazott új szabályok az átmeneti rendelkezések nélkül teljesíthetetlen feladatok elé állították volna a munkáltatókat a versenyszférában és a közszférában egyaránt. A korábbi években ugyanis nem csak a szabadság egynegyed részét lehetett átvinni a következő évre, mint jelenleg, hanem akár az egész szabadságot, ha a munkavállaló nem érvényesítette az egynegyed rész időpontjának kijelölésére való jogosítványát. Az így felhalmozódott szabadságokat a múlt évben nem tudták volna március végéig kiadni a munkáltatók.

A korábbi szabályok az előző évről áthozott szabadságok kiadására sem írtak elő a jelenlegihez hasonló követelményeket. Kollektív szerződés rendelkezése szerint akár a tárgyévet követő év december végéig is kiadhatták az átütemezett szabadságot a munkáltatók, de kollektív szerződés nélkül is az első félév végéig.

A múlt évtől érvényes új szabályok szerint - amelyek a Magyar Közlöny 2007. évi, 39. számában olvashatók - a szabadságok legalább háromnegyed részét a tárgyévben kell kiadni. Legfeljebb egynegyed rész vihető át különösen indokolt esetben.

Az egynegyed rész átütemezésénél a munkáltató kétféle indokra hivatkozhat. Egyrészt a kivételesen fontos gazdasági érdekre, másrészt a működési körét közvetlenül és jelentősen befolyásoló tényezőre.

A kivételesen fontos gazdasági érdekre viszont nem lehet úgy hivatkozni, hogy a rendkívüli feladat különféle más munkaszervezési módokkal is megoldható lett volna.

Amennyiben viszont a szabadság teljes kiadása a munkáltató gazdálkodását meghatározóan hátrányosan befolyásolná, lehetséges a szabadság egynegyed részének átütemezése.

hvg.hu Vállalkozás

Munkahelyi baleset, terhesség felmondás esetén

Mi a feltétele annak, hogy visszavonhassa a felmondását a munkavállaló, ha időközben teherbe esett? Kell-e az Üzemi Tanács hozzájárulása ahhoz, hogy felmondjanak az egyik tagnak? Egészségkárosodással járó munkahelyi baleset esetén kötelezhető-e a munkavállaló az összes költség megtérítésére? Olvasóink kérdéseire Viszló László, a hvg.hu munkajogásza válaszolt.

MTI Karrier

Legalább 4 százalékos béremelés a közszférában

Jövőre legalább 4 százalékos béremelésre kerülhet sor a közszférában, és a konvergenciaprogram lehetőségeitől függően félhavi illetményt is kaphatnak a közszférában dolgozók - jelentette be Budai Bernadett sajtótájékoztatón.

Az elmúlt évszázad egyik legsúlyosabb havazása csapott le Dél-Koreára – fotók

Az elmúlt évszázad egyik legsúlyosabb havazása csapott le Dél-Koreára – fotók

Rejtett városra bukkant a NASA a grönlandi jég alatt

Rejtett városra bukkant a NASA a grönlandi jég alatt

Óriási óceánok boríthatják az Uránusz és a Neptunusz felszínét

Óriási óceánok boríthatják az Uránusz és a Neptunusz felszínét

Izrael máris a tűzszünet megsértésével vádolja a dél-libanoniakat

Izrael máris a tűzszünet megsértésével vádolja a dél-libanoniakat