szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyetlen felsőoktatási intézmény sem tervez tandíjemelést vagy az oktatói létszám csökkentését a gazdasági válság miatt, de számolniuk kell a ppp-beruházásaik elakadásával - írja a csütörtöki Napi Gazdaság.

Az intézményeknek a hitelhez jutás nehézségeivel ugyan közvetlenül nem kell szembesülniük (a törvény szerint ugyanis nem vehetnek fel hitelt), a magán- és a közszektor együttműködését segítő ppp-konstrukciókon keresztül azonban mégis érintettekké váltak - olvasható a lapban.

A Semmelweis Egyetem (SE) ppp-projektjei fölött már megjelentek az első viharfelhők. Már érezzük a válság begyűrűző hatását - mondta a lapnak Stubnya Gusztáv, az egyetem stratégiai főigazgatója, aki szerint a futó projektekkel nincs gond. Azokban az esetekben viszont, amikor a szerződést még a pénzpiaci pánik kitörése előtt kötötték meg, de a projekt kezdete most esedékes, a bankok megváltoztatták a finanszírozás feltételeit - tette hozzá.

A Corvinus Egyetem is aggódik. A gazdasági szereplőkkel szorosabb kapcsolatban álló karok (az élelmiszer-tudományi vagy a gazdálkodástudományi) projektjei valóban bajba juthatnak - mondta a Napinak Kerekes Sándor, az egyetem oktatási rektorhelyettese. 

A finanszírozás gondjai azonban tandíjemeléssel nem orvosolhatók. A tandíj emelése a költségtérítéses hallgatók alacsony létszáma miatt értelmetlen lenne, ráadásul minimum hároméves átfutással hozna eredményt - nyilatkozta  Andor György, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BMGE) rektorhelyettese. Tandíjemelésre ugyanis csak az oktatási struktúrába újonnan belépő hallgatók esetében van lehetőség, egyéb esetben a képzési szerződések csak inflációkövető korrekciót engedélyeznek.

MTI Karrier

Jócskán megemelnék a felsőoktatási pontszámokat

A Magyar Rektori Konferencia(MRK) elnöksége azt javasolta, hogy alapképzésben a jelenlegi 160 pontról 200-ra emeljék a felvételhez szükséges minimális pontszámokat - közölte Rudas Imre, az MRK elnöke a testület ülése után.

hvg.hu Karrier

Diploma 2008: felsőoktatási rangsorok

Negyedik alkalommal jelenik meg a HVG különszáma, amelyben többek között a felsőoktatási intézmények rangsora - harmadik alkalommal az OFIK Felvi-rangsor - is helyet kapott. Adatok, felvételi menetrend, hírek a képzésformákról, diákhitelről.

MTI Karrier

Két magyar egyetem befért a top 500-ba

Két magyar felsőoktatási intézmény: a Szegedi Tudományegyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem került be idén a világ legjobb 500 alma matere közé a shanghai-i Jiao Tong University által évente elkészített nemzetközi rangsor szerint - derül ki a listát nyilvánosságra hozó honlapról.

MTI Karrier

Támogatás az egyetemeknek: bírálat és elszámolás

A hivatalosan a fejlődő országok oktatási rendszerének javítására szolgáló francia programok valójában a francia egyetemeket segítik, és hasonló a helyzet a német és a japán támogatásokkal - mutatott rá az UNESCO.

MTI Karrier

Közös mesterszakos felvételi négy egyetemen

Közös mesterszakos felvételi rendszerben állapodtak meg az ELTE, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Tudományegyetem és a Miskolci Egyetem bölcsészettudományos karai, hogy megőrizzék a jövőben a tudományegyetemeken megszerezhető mesterszakos diplomák értékét - közölte az ELTE.

Szájer József: Nem tudom megváltoztatni azt a mémet, ami rólam kialakult

Szájer József: Nem tudom megváltoztatni azt a mémet, ami rólam kialakult

Három fiatal magyar animációs rendező, akire érdemes lesz odafigyelni 

Három fiatal magyar animációs rendező, akire érdemes lesz odafigyelni 

Varga Mihály a Facebookon reagált Orbán rádiós bejelentésére

Varga Mihály a Facebookon reagált Orbán rádiós bejelentésére

Nem elírás, 147 kilométerrel árulják ezt a régi VW Golfot

Nem elírás, 147 kilométerrel árulják ezt a régi VW Golfot