szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gazdasági válság következtében világszerte csökkent a foglalkoztatottak száma, alaposan átrendeződött a munkaerőpiac. Kanadában már most több nő dolgozik, mint férfi, és elemzők hasonló fordulatra számítanak az Egyesült Államokban is. Vajon Magyarországon is megtörténhet ez?

Az dolgozók összetételéről árulkodó statisztikák világszerte azt mutatják, hogy a nők szerepe egyre jelentősebbé válik. A tendencia szorosan köthető a gazdasági válsághoz, hiszen főleg a férfiak által betöltött építőipari és gyári állások szűntek meg nagy számban, míg a hagyományosan nőket foglalkoztató területeken – oktatás, egészségügy, államigazgatás – nem voltak ilyen nagyarányú leépítések. Elemzők rámutatnak, hogy a válság lecsengésével némiképp visszarendeződhet a struktúra, ismét változhatnak az arányok, a jelenség mégis jelzésértékű.

Tengerentúl, válságon túl?

A Toronto Star beszámolója szerint Kanadában jelenleg 160 ezerrel több nő dolgozik, mint férfi: a 14 millió bérből és fizetésből élő munkavállaló 50,9 százaléka nő. Az USA Today beszámolója szerint az Egyesült Államokban 2009. júliusban elérte a 49,9 százalékot a női dolgozók aránya a teljes foglalkoztatottságon belül, év végére könnyen lehet, hogy a mérleg átbillen a nők oldalára.

Magyarországon is megerősödhet a gyengébb nem

Erősebbik nem? Gyengébbik nem?
© sxc.hu
Míg a nők aránya a magyar társadalomban nagyobb a férfiakénál, a munkaerőpiacon pont ennek fordítottja érvényesül.  Bár szakértők szerint az elmúlt években valamelyest javultak hazánkban a foglalkoztatási mutatók, a gyermeket vállaló, valamint a 40 év feletti nők továbbra is nehéz helyzetben vannak. (A női esélyegyenlőség megteremtése a munkaerőpiacon több éve kiemelt téma: az EU 2010-re 60 százalékra kívánja növelni a nők foglalkoztatottságát, hazánk pedig teljesíteni szeretné a lisszaboni tervben vállalt 53,2 százalékot.)

Magyarországon is vannak tipikusan női és férfi szektorok. A nők egyértelműen fölényben vannak a humán-, egészségügyi és szociális ellátás, az oktatás, a pénzügyi és biztosítási tevékenység, a vendéglátás, illetve a textilipar területén. A férfiak uralják az építőipart, a szállítási- és raktározási, illetve a fémfeldolgozási területet, a feldolgozóipart, a mezőgazdaságot, valamint az informatikai szektort.

A gazdasági válság mind a két nemet rosszul érintette, de Magyarországon is érvényesült a nemzetközi trend: több férfi veszítette el állását. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatai szerint az idei második negyedévben 1,738 millió nőnek volt állása 2,058 millió férfival szemben, míg 2008 elején 1,751 millió nő és 2,092 millió férfi állt alkalmazásban. Ez azt jelenti, hogy 13 ezerrel csökkent a munkavállaló nők száma és 34 ezerrel a férfiaké.

Nők és férfiak egyránt lehetnek jó vezetők (Oldaltörés)

Egyre gyakrabban hallunk olyan kutatási eredményekről, melyek a női és a férfi agyműködés különbözőségeire hívják fel a figyelmet. A McKinsey Centered Leadership kutatásában amerikai vezetőket vizsgáltak. Három ponton találtak különbséget férfi és női vezetők között. Kiderült, hogy a nők gyakrabban hagyják ott állásukat, a kettős terhelés - anyaság és vezetés - számukra nagy kihívás, ezen kívül hajlamosabbak az érzelmi hullámzásra. Mindez azonban statisztikai átlagokra és nem egyénekre vonatkozó különbség - hangsúlyozza Madai Krisztina, a Business Coach Szakmai Közösség marketing igazgatója. „Sajnos a sztereotípia alapja a munkahelyen éppen az, hogy az általánosságban megjelenő különbségeket az egyénekre vonatkoztatják, pedig nő és nő, férfi és férfi között sokkal nagyobb lehet a különbség, mint éppen egy nő és egy férfi között” – magyarázza.

„Egészen másképpen nyilvánul meg például egy férfi és egy női vezető személyiségében az önbizalomhiány, vagy a munka-magánélet egyensúlyának kérdése. Míg férfiaknál a 24 órás rendelkezésre állás, nőknél a család és a munka összehangolása kerül előtérbe” – mondja a coach. Tapasztalatai szerint a két nem képviselői gyakran másként állnak a problémákhoz. Mint mondja, a nők sokszor mástól várják a segítséget, míg a férfiak nem mernek segítséget kérni; a nőknek nehezebb kiállni magukért, míg a férfiak ezt sokszor agresszívan teszik.

Női sikerek férfias szakmában

Az információs és kommunikációs szektorban még mindig több mint kétszer annyi férfi képviselteti magát, mint nő – derül ki a KSH 2009 második negyedéves adataiból. Ahogy egy, az ország szakközépiskoláinak élmezőnyében haladó debreceni iskola, a Mechwart András Gépipari és Informatikai Szakközépiskola igazgatója elmondta, ez az arány jellemző az oktatásban is: a térlátást, a matematikai készséget igénylő szakterületek iránt kevésbé érdeklődnek a lányok, inkább az informatika felé tekintgetnek.

„Jó vezetői képességekkel bármilyen profilú vállalatnál érvényesülhet egy nő” – állítja Szoták Beáta, az IT Services Hungary operációs vezetője, aki a termelői szektorban eltöltött tíz év után került az információs és kommunikációs szektorba. A szakmai hozzáértést sokkal inkább fejleszthetőnek tartja, mint a vezetői képességet: szerinte utóbbi könyvekből nem tanulható adottság, kiteljesítéséhez tapasztalatra és rutinra van szükség. A siker a vezető személyiségétől, képességeitől függ, nem pedig attól, hogy férfi vagy nő – mondta, hozzátéve, hogy az ITSH-nál például egyre több nő kerül csoportvezetői pozícióba.

Egyes kutatások arra mutatnak, hogy a cégek gazdasági eredménye növekszik, ha kiegyensúlyozott arányban vannak a vezetésben nők és férfiak. „A cégek eredményessége nökeszik és az egyéni boldogság elérése is közelebb kerül, ha a társadalmi esélyegyenlőség, a munkaerőpiac rugalmassága növekszik” - teszi hozzá Madai Krisztina.

Napokkal azután, hogy letartóztattak egy iráni fegyverkereskedőt Olaszországban, az irániak őrizetbe vettek egy olasz újságírót

Napokkal azután, hogy letartóztattak egy iráni fegyverkereskedőt Olaszországban, az irániak őrizetbe vettek egy olasz újságírót

Nagy Márton a Financial Timesnak: „Rendbe kell tennünk a gazdaságot”

Nagy Márton a Financial Timesnak: „Rendbe kell tennünk a gazdaságot”

Megjelent a rendelet a nyugdíjemelésről

Megjelent a rendelet a nyugdíjemelésről

A kormány szerint megbénulna a gazdaságunk, ha leválnánk az orosz gázról, de a Gazprommal szakító V4-es országok példája pont az ellenkezőt mutatja

A kormány szerint megbénulna a gazdaságunk, ha leválnánk az orosz gázról, de a Gazprommal szakító V4-es országok példája pont az ellenkezőt mutatja