Akár üzleti tárgyalás közben is felismerhető, ha a partner hazudik
"A hazugságnak frekvenciái vannak"
A kockázatelemzés és a hazugságvizsgálat határmezsgyéjén mozog egy közel huszonöt évig fejlesztett izraeli technológia, az LVA. A rendszer akár valós időben is képes érzékelni az emberi beszéd érzelmi töltését, az érzelmi állapotokat, utal a beszélőben zajló kognitív folyamatokra, kvázi még az is megállapítható vele, hogy valaki igazat mond-e vagy sem.
A poligráfnál megbízhatóbb hazugságvizsgálót fejlesztettek ki
A padovai egyetem ideggyógyászattal foglalkozó professzora, Giuseppe Sartori által kifejlesztett újdonság 90-93 százalékban megbízható, míg az amerikai poligráf csak 70-80 százalékban pontos. Utóbbi a szívverést, a vérnyomást és az izzadást méri, s a vizsgált személynek igennel vagy nemmel kell felelnie.
Hogyan használhatjuk számítógépünket hazugságvizsgálónak?
A hangelemzés- és -manipulálás fénykorát éljük, így nem csoda, hogy immár hazugságvizsgáló szoftverekkel is tele van az internet. De vajon mennyire hatékonyak ezek a programok? A Techline szakértői utánajártak.
A leggyakoribb hazugságok a munkahelyen
Nincs kedved dolgozni egy átmulatott éjszaka után, ezért beteget jelentesz? Elfoglaltságra hivatkozva nem intézel el egy telefonhívást, pedig a főnök kéri? Az apró - nyilvánvaló vagy beismert - füllentések villámgyorsan aláaknázhatják jó kapcsolatodat barátaiddal, kollégáiddal. Különösen kellemetlen a helyzet, ha a főnök kap rajta egy „apró hazugságon”. Meddig mehetsz el, és mi az, amit még egy különösen jó főnök-beosztott viszony sem bír el?
Megkerülhetetlen hazugságvizsgáló: jön az „agylenyomat”
Egy amerikai kutató olyan technológiát fejleszt, amely forradalmasíthatja a hazugságvizsgálókat. A készülék azon az elven működik, hogy az emberi agy nem tudja elkendőzni a hazugságokat.
Pókerarcok: hogyan születnek a jó döntések?
Ésszerű kockázat, vállalt jó és rossz döntések. Helyzetelemzés. Póker. Hívószavak, melyekre sokan felkapják a fejüket. Hogyan hozható össze mindez, és főképp hogyan hasznosítható az üzleti életben? Hogyan lehet szimplán valószínűségként kezelni a szerencsét, a valószínűségre pedig – mint a döntés egyik tényezőjére – magabiztosan alapozni bizonyos helyzetekben? Három budapesti közgazdász mesél kalandos vállalkozásáról.
Letűnőben a poligráf, jön az új hazugságvizsgáló?
Régóta nem titok, hogy a hazugságvizsgálatok során használt poligráf a kellő tréning következtében kijátszható. A szívverés, lélegzés és izzadás mértékét figyelő poligráf helyett egy amerikai kutató egyszerűen csak infravörös megvilágítást alkalmazna. Mindeközben a The New York Times arról számol be: India az első ország, ahol döntő erejű bizonyítékot tud szolgáltatni az agyszkenner.
Testszagunk árulkodik hazugságainkról?
Az emberi testszagot vizsgálja a DHS amerikai belbiztonsági hivatal; reményeik szerint minden ember egyedi illatanyagokat bocsát ki, s ezek változásaiból érzékeny gépek még azt is elárulhatják, hazudunk-e. A személyiségi jogi szervezetek felháborodtak, más szakértők azt mondják: a DHS mást sem csinál, csak sorra bebukja korszakalkotó ötleteit.