szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A padovai egyetem ideggyógyászattal foglalkozó professzora, Giuseppe Sartori által kifejlesztett újdonság 90-93 százalékban megbízható, míg az amerikai poligráf csak 70-80 százalékban pontos. Utóbbi a szívverést, a vérnyomást és az izzadást méri, s a vizsgált személynek igennel vagy nemmel kell felelnie.

Az olasz változatban negyedóra alatt kell válaszolni a számítógépen feltett 60-70 kérdésre a lehető leggyorsabban, és nem csupán igennel meg nemmel. A készítők szerint, ha lassúbb a válaszadás, ez azt jelenti, hogy az emlékezetnek nem sikerült nyomát sem találnia annak, amit az illető mondani szeretne. A hazugság improvizációjához több idő kell, mint az igazság azonnali kimondásához - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.
   
A professzor szerint a készülékkel nemcsak a bűnözőket, hanem a szemtanúkat és az áldozatokat is tesztelni lehetne, mert sokszor azok sem beszélnek őszintén és pontosan.
   
A készüléket gyilkosságért, nemi erőszakért, rablásért elítélt 30 rabon próbálták ki, valamint 30 olyan személyen, akik szexuális erőszak áldozatai voltak, továbbá 300 önkéntesen. Ez utóbbiak laboratóriumban szimulált bűnesetnek voltak a részesei.
   
A készülék hatékonyságát elismerte a nemzetközi tudományos világ. A professzor azonban tovább dolgozott és kiindulva abból, hogy amikor valaki hazudik, az agykéreg bizonyos részei különösen aktivizálódnak, egy kollégával együtt rájött, hogy elektródák segítségével olyan, az agyra ártalmatlan interferenciák jönnek létre, amelyek lehetetlenné teszik a hazudozást. Tizenhat személyen már ezt is kipróbálták.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Áttörést hozhat a tomográfos hazugságvizsgálat

Amerikai kutatók megállapították, hogy ha hazudik az ember, akkor agyának nagyobb területe aktivizálódik, mint amikor igazat mond. Erre az elvre újfajta hazugságvizsgáló berendezések épülhetnek.