Noha 2008-tól a munkavédelmi törvénybe beemelték a pszichoszociális kockázati tényezők kezelésének munkáltatói feladatát, a munkaadók csekély hányada térképezi fel és javítja szervezetét ebből a szempontból, pedig e veszélyek következményeként a dolgozók tömegénél válaszreakcióként stressz, munkabaleset és pszichoszomatikus megbetegedések jelennek meg. Ráadásul a túlzott stressz a teljesítményre is negatívan hat.
Felmérések szerint az Európai Unióban a munkával összefüggő stressz jelenti a munkához kapcsolódó második leggyakoribb egészségügyi problémát, amely közel 40 millió munkavállaló egszségét veszélyezteti az aktív népesség mintegy 28 százalékát) . A munkahelyi stressz okai lehetnek olyan pszichoszociális veszélyek, mint például a munka jellege, szervezése és irányítása, foglalkoztatási jogviszony bizonytalansága illetve fizikai veszélyek, például a zaj és hőmérséklet.
Milyen jelei lehetnek a stressznek a szervezeten belül?
Míg a fizikai szinten jelentkező tünetek - mint például a szívdobogásérzet, emésztési zavarok, fejfájás, alvászavarok - jobbára csak önmagunk számára figyelmeztetőek, a stressz által kiváltott érzelmi, szellemi és viselkedési síkon megnyilvánuló tünetek mások által is foghatók, értelmezhetők.
A stressz rövid távon jelentkező tünetei, mint a kollégák lehangoltsága, fáradtsága, az esetleges szorongás, idegesség, türelmetlenség és labilitás, mind intő jelek lehetnek egy vezető számára. Szaporodnak a számolási hibák, koncentrációs zavarok léphetnek fel, érdektelenség jelei figyelhetők meg a kollektíván belül. A szervezetben viselkedésbeli disszonanciák, szaporodó konfliktusok, antiszociális megnyilvánulások, túlreagálás, fokozott érzékenység mutatja a káros stressz hatását. Kimutathatóvá válik a teljesítményromlás, rossz hangulat, bizalomhiány, erős fluktuáció alakulhat ki. Hosszú távon burn out (kiégés), egészségkárosító magatartás (alkoholfogyasztás, dohányzás), pszichoszomatikus betegségek jelzik a folyamatot. Szaporodik a táppénzes napok száma, csökken a termelékenység. A cikk folytatását itt olvashatja.
Tartalmi patrnerünk a HR Portal.