szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Itthon az alkalmazottaknak mindössze öt százaléka dolgozik részmunkaidőben, ami az uniós átlag harmada. A kormány elképzelései szerint az atipikus foglalkoztatásnak e formája segítheti a szülés után a munkaerőpiacra visszatérő nők helyzetét. Kérdés, hogyan és mennyi idő alatt.

Járulékcsökkentésen alapuló ösztönző rendszerrel kívánja elérni a kormány, hogy a nők részmunkaidős foglalkoztatása ugrásszerűen növekedjen. „Ha valaki nyolc óra helyett kétszer négy órában női munkaerőt alkalmaz, 27 helyett 20 százalék tb-járulékot fizet csak” – vázolta a kormány elképzelését Orbán Viktor október 18-án a parlamentben. A tervek szerint ez a foglalkoztatási forma hivatott javítani a kismamák munkaerő-piaci helyzetét, megkönnyítve visszatérésüket. Az elképzelés több kérdést is felvet: egyrészt, hogy hajlandóak lennének-e a munkaadók több fiatal nőt alkalmazni napi négy órában, vagy ezért el kell küldeniük egy vagy több, napi nyolc órában dolgozót, valamint, hogy hosszú távon kifizetődő-e, ha a részmunkaidős állások kedvezményezettjei a szülés után visszatérő nők. Akiket a munkáltató a törvény szerint köteles tovább foglalkoztatni.

„Az élet fogja eldönteni, hogy a munkáltatónak megéri-e egy helyett két "fél" alkalmazottat felvenni, járulékkedvezmény fejében. Az viszont biztos, hogy az ilyen megoldások idegenek az egykulcsos rendszertől, mivel tovább bonyolítják az elszámolást, nyilvántartást” – válaszolta megkeresésünkre Angyal József, az Adózóna adószakértője egy másik aspektust is megvilágítva. Mint mondta, egy ilyen intézkedés diszkriminatív, mert adott esetben arra ösztönzi a foglalkoztatót, hogy bocsásson el egy teljes munkaidőben dolgozó férfi alkalmazottat és vegyen fel helyette két négy órában foglalkoztatott nőt. A nemi megkülönböztetést pedig tiltja a törvény.

sxc.hu

Nem szükségszerű, hogy a munkaadó így jár el, ugyanakkor tény, hogy itthon a részmunkaidős foglalkoztatás még nem annyira népszerű, mint Nyugat-Európában, és a cégek aligha fognak egyik pillanatról a másikra tömegesen részmunkaidős állásokat teremteni. „Ennél az atipikus foglalkoztatási formánál az uniós átlag 17 százalék (a teljes foglalkoztatáson belül). Magyarországon ez az arány mindössze 5 százalék, vagyis az uniós átlag egyharmada” – vázolta a jelenlegi helyzetet Köves Balázs, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének (SZTMSZ) elnökhelyettese, a munkaerő-kölcsönző szekció vezetője.

A 2010 áprilisától júniusig terjedő időszakot tekintve több mint 213 munkavállaló dolgozott itthon részmunkaidőben, ebből 138 600 nő. Számuk egy év alatt 4 ezerrel emelkedett. Érdekes tendencia, hogy a férfiak körében egy év alatt csaknem 5 ezerrel, 74 800-ra csökkent a részmunkaidőben foglalkoztatottak száma, noha 2009 harmadik és negyedik negyedévében számuk már 85 ezer fölött volt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Magyarországon a második negyedévben összesen 3 778 900 foglalkoztatottat tartottak nyilván, közülük 213 ezren dolgoztak részmunkaidőben. A legjellemzőbb részmunkaidős terület máig az adminisztráció, az üzemeltetés, a call-center.

Ha megnézzük, hogy egy éven belül milyen dolgozói állományt érintő lépésekre készülnek a cégek, kiderül, hogy 56,2 százalékuk stagnálással számol, tehát nem tervez létszámbővítést, 27,2 százalék helyezte kilátásba új munkaerő felvételét, míg 16,6 százalék leépítéseket valószínűsít – az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) idei, negyedik negyedévre vonatkozó munkaerő-gazdálkodási felmérése szerint. Arról viszont nincs adat, hogy hány részmunkaidős állás létrehozását tervezik a cégek. „Aki elkötelezett, vállalja, hogy új munkahelyeket teremt, annak csábító lesz a járulékkedvezmény, különösen a kis- és középvállalkozóknak. Ugyanakkor önmagában ez még kevés, a járulékkedvezménynek bérnövekedéssel is együtt kellene járnia” – véli Köves Balázs, hangsúlyozva, hogy válság után az atipikus foglalkoztatásnak komoly munkahelyteremtő hatása lehet hosszú távon.

Nyugat-Európában jól bevált forma a job sharing, az állásmegosztás – hoz példát az állománybővítés sajátos, itthon alig ismert és alkalmazott módszerére az SZTMSZ elnökhelyettese. Ennek lényege, hogy ketten – például a munkaerő-piacra visszatérő kismamák – napi négy-négy órában összeállnak, és egymás között osztják fel munkaidejüket, miközben közösen felelnek az elvégzett feladatokért. A részmunkaidős állások megteremtésének itthon nem a szabályozás a fő akadálya, hanem az, hogy a napi négy órában dolgozó munkavállaló nem tud annyit keresni, hogy eltartsa magát – teszi hozzá Köves Balázs.

Nők és férfiak

A KSH adatai szerint a nők körében a 2010 áprilisától júniusig terjedő időszakban a 15-19 évesek körében volt a legmagasabb a munkanélküliség: 42,3 százalék. Esetükben viszont még nem kulcskérdés a gyermekvállalás. A 20-24 évesek körében 22 százalék, a 25-29 évesek esetében 12,8 százalék, a 30-34 évesek körében pedig 9,3 százalékos volt a munkanélküliség. E korosztály tagjai érintettek leginkább, számukra létfontosságú, hogyan térjenek vissza a munkaerő-piacra szülés – és néhány év kihagyás – után. A 35-39 éves női munkavállalók körében 10,8 százalék, a 40-44 évesek körében 9,1 százalék, a 45-49 évesek körében 9,3 százalék, a munkanélküliség, míg az 50-54 évesek között 8,3, az 55-59 éveseknél pedig 8,1 százalék az arány, amely nem változott kiugróan az elmúlt év hasonló időszakához képest. Ha megnézzük, hogy a férfiak körében hogyan alakul a munkanélküliek száma korcsoportonként, kiderül, hogy a 20-24 évesek körében 27, 2 százalék, a 25-29 évesek esetében 15,1, míg a 30-34 évesek között 11,1 százalék, vagyis magasabb, mint a nőknél - ugyanezeket a korcsoportokat tekintve. Ugyanakkor tény, hogy a férfiak körében jóval több a feketemunkás, gondoljunk csak a építőiparban vagy mezőgazdaságban munkavállalási engedély nélkül foglalkoztatottakra.

Megtévesztő Google-oldallal próbálja rávenni az embereket a Bing használatára a Microsoft

Megtévesztő Google-oldallal próbálja rávenni az embereket a Bing használatára a Microsoft

Hivatalos: Robbie Keane a Ferencváros vezetőedzője

Hivatalos: Robbie Keane a Ferencváros vezetőedzője

Amerika után Horvátzsidányt is rejtélyes drón tartja rettegésben

Amerika után Horvátzsidányt is rejtélyes drón tartja rettegésben

Változtat az Apple az álhíreket mutató rendszerén, de nem úgy, mint elsőre gondolná

Változtat az Apple az álhíreket mutató rendszerén, de nem úgy, mint elsőre gondolná