szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabó Máté ombudsman azt javasolja a jogalkotónak, hogy az új Alkotmány, illetve a sarkalatos törvények kidolgozása során fontolja meg: nem lenne-e érdemes inkább a munkaügyi jogviták rendezésére szolgáló, modern, más országokban már bevált lehetőségekkel - például közvetítés, döntőbíráskodás, vagy utolsó ajánlat intézménye - kiváltani a bírósági utat.

A sztrájkjog szabályozásának új rendelkezése – vagyis az, hogy az elégséges szolgáltatással kapcsolatos megállapodás, illetve annak hiányában a bíróság döntése szükséges a sztrájk megkezdéséhez - nem a sztrájkjog új típusú, eddig nem ismert korlátozását hozza magával, hanem a törvény előírásainak betartását szolgálja - közölte Szabó Máté ombudsman hivatala csütörtökön.

Szabó Máté ugyanakkor azt javasolja a jogalkotónak, hogy az új Alkotmány, illetve a sarkalatos törvények kidolgozása során fontolja meg: nem lenne-e érdemes inkább a munkaügyi jogviták rendezésére szolgáló, modern, más országokban már bevált lehetőségekkel - például közvetítés, döntőbíráskodás, vagy utolsó ajánlat intézménye - kiváltani a bírósági utat. Az ombudsman a közleményben emlékeztet: a sztrájktörvény a jogszerű sztrájkot korábban is az elégséges szolgáltatás biztosításához kötötte, de annak elmaradáshoz nem fűzött jogkövetkezményt.

Kiemeli: a sztrájktörvénynek egyrészt védenie kell a sztrájkban részt vevők jogait, hiszen a sztrájkhoz való jog – a sztrájktörvényben meghatározott korlátok között – Alkotmányban biztosított jog. Másrészről védenie kell a sztrájkban tevékenyen részt nem vállaló, annak hatásait "elszenvedő" állampolgárok jogait is, hiszen a sztrájkjog gyakorlása szükségszerűen az ő alapjogaik érvényesülésének korlátozásával jár.

Szabó Máté szükségesnek tartotta volna, hogy a módosító javaslat benyújtását széleskörű szakmai párbeszéd előzze meg, mert ennek során az érintett ágazatok munkáltatói, munkavállalói érdekképviseleti szervei, illetve a terület szakértői kifejthették volna a javaslataikat. A jogalkotónak lehetősége lett volna arra is, hogy a szakmai viták tapasztalatai alapján megvizsgálja egyes vitás kérdések megoldásának alternatív lehetőségeit. 

A többi között azt, hogy a felek közötti vitát feltétlenül szükséges-e bírósági útra terelni, és valóban a munkaügyi bíróságnak kell-e döntenie az elégséges szolgáltatásról. Kérdés az is, hogy a bírói út nem teszi-e túlságosan hosszadalmassá a sztrájkot megelőző egyeztető eljárást, és vajon a bíróság milyen szempontok alapján fogja eldönteni, hogy az egyes ágazatokban mi az elégséges szolgáltatás mértéke - fejti ki az ombudsman. Egyben felkérte a közigazgatási és igazságügyi minisztert és a nemzeti erőforrás minisztert, hogy az alkotmányozás folyamatában, valamint a munkajog esetleges jogalkotói felülvizsgálatakor "kísérje figyelemmel a sztrájkra vonatkozó joganyag pontosítását".

Donald Trump máris üzent egyet Putyinnak, amit akár fenyegetésnek is fel lehet fogni

Donald Trump máris üzent egyet Putyinnak, amit akár fenyegetésnek is fel lehet fogni

Tarr Zoltán felesége megtámadta minisztériumi felmentését

Tarr Zoltán felesége megtámadta minisztériumi felmentését

Az orvosi kamara és a belügy napok óta azon vitatkozik, el tudják-e látni időben a betegeket

Az orvosi kamara és a belügy napok óta azon vitatkozik, el tudják-e látni időben a betegeket

Majka új száma külföldön is nagyot megy, Ausztriában az első helyen van, de Németországban is a 12.

Majka új száma külföldön is nagyot megy, Ausztriában az első helyen van, de Németországban is a 12.