szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több mint 3400 hallgató töltött el 1-2 szemesztert külföldi egyetemen és több mint 700 diák töltötte szakmai gyakorlatát valamely európai vállalatnál - ez az Erasmus-program mérlege a 2009/10-es tanévben. A program 13 éve alatt több mint 30 ezer hallgató folytatott európai tanulmányokat Erasmus-ösztöndíjjal.

A Tempus Közalapítvány összegzése szerint az Erasmus a legnagyobb nemzetközi mobilitást lebonyolító program Magyarországon; 13 éves hazai pályafutása alatt már több mint 30 ezer magyar hallgató európai tanulmányára adott 3-12 hónap erejéig lehetőséget. Az európai felsőoktatás nemzetközivé tételét célzó program népszerűsége továbbra is töretlen: az elmúlt tanévben 48 hazai felsőoktatási intézményből több mint 4000 magyar egyetemi hallgató tandíjmentes külföldi tanulmányát és/vagy szakmai gyakorlatát támogatták. A Magyarországról megcélzott legnépszerűbb országok között van Németország, Olaszország és Franciaország, de például Finnországban, Ausztriában és Belgiumban is lehet találkozni az "erasmusos" magyar diákokkal. 

A németekhez mintegy 700 hallgató utazik évente, és nálunk is ők tanulnak a legszívesebben. A magyarországi felsőoktatási intézmények körülbelül 2200 európai hallgatót fogadnak tanévenként. A megcélzott területek között magasan vezetnek a társadalomtudományok, és üzleti, valamint jogi képzésre is sokan járnak; a tanulmányi ösztöndíjasok fele ezen három terület egyikén tanult tavaly. A legtöbb hallgató (464 fő) az Eötvös Loránd Tudományegyetemről nyerte el a tanulmányi ösztöndíjat, a vidéki egyetemek rangsorában pedig a Pécsi Tudományegyetem vezet, 318 fővel.

Szakmai gyakorlatra is lehetőséget ad a program: 2007 óta szerezhetnek a hallgatók európai vállalatnál, képzőközpontban, kutatóintézetben 3-12 hónapos szakmai tapasztalatot. Az eltelt három évben 1800 magyar hallgató élt ezzel a lehetőséggel, melynek köszönhetően több száz európai céggel építettek ki kapcsolatot felsőoktatási intézményeink. A legnépszerűbb szakterületek között az oktatási, egészségügyi és üzleti szféra szerepel, de több tucatnyi magyar hallgató szerez európai tapasztalatokat agrár, művészeti és építészeti területeken is.

Magyarországon is több százra tehető már a fogadó cégek száma; hozzájuk évente 250-300 Erasmus-hallgató érkezik szakmai gyakorlatra. A legtöbb szakmai gyakorlatos hallgató a Budapesti Corvinus Egyetemről utazott európai országokba (116 fő). A legtöbb vidéki egyetemista pedig az ugyancsak széles erasmusos kapcsolatokkal rendelkező debreceni és szegedi egyetem (70 és 60 fő) színeiben utazott Erasmusszal különböző szakmai fortélyokat tanulni.

Karrier

Egyetemek a Facebookon: mi a helyzet itthon?

2010 szeptemberében egy amerikai egyetem, a Harrisburg University of Science and Technology egyhetes tilalmat rendelt el campusa területén a közösségi oldalak használatára. Az akció nem szankció volt, hanem figyelemfelkeltés: arra akarták ráébreszteni a diákokat, hogy elengedhetetlen részévé vált az életüknek a Facebook és a Twitter – a hallgatók pedig nem győztek csodálkozni azon, hogy sokkal hatékonyabban tudnak részt venni az előadásokon és szemináriumokon, ha közben nem webkettőznek a laptopjukon.

III. Károly király tényleg úgy halhat meg, hogy már nem fog szóba állni Harry herceggel 

III. Károly király tényleg úgy halhat meg, hogy már nem fog szóba állni Harry herceggel 

Gőzerővel tárgyal az OpenAI és a Microsoft, sok múlhat a megegyezésen

Gőzerővel tárgyal az OpenAI és a Microsoft, sok múlhat a megegyezésen

"Itt az én időm" – Dobrev Klára programot hirdetett válása és férje visszavonulása után

"Itt az én időm" – Dobrev Klára programot hirdetett válása és férje visszavonulása után

Mélyhűtött állapotban, de családjukkal kommunikálva várhatják a gyógymódokat a gyógyíthatatlan betegek

Mélyhűtött állapotban, de családjukkal kommunikálva várhatják a gyógymódokat a gyógyíthatatlan betegek