szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A munkaadói érdekképviseletek, a kamara szerint a vállalkozások nagy lehetőséget láttak az európai uniós csatlakozásban, de ennek előnyeit egy részük még nem érzi.

Az európai uniós csatlakozás Magyarországnak nagy lehetőséget teremtett – mondta Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. Ugyanakkor az utóbbi időben a vállalkozások úgy érzik, hogy nem azt kapták, amire az uniós csatlakozáskor számítottak. A vállalkozások reménykedtek abban, hogy méltányosabb, egyszerűbb, áttekinthetőbb adó- és járulékrendszer lesz, de ez nem valósult meg. A VOSZ főtitkára szerint "a csatlakozással járó előnyöket a vállalkozások bár látják, de nem érzik". Nem az európai uniós csatlakozással van a baj, hanem azzal, hogy kormányzati intézkedések nagyban lerontják a közhangulatot - tette hozzá.

Óriási lehetőségek nyíltak meg a csatlakozással, amelyeket csak részben tudnak kihasználni a vállalkozások – mondta Kassai Róbert, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) alelnöke. Ennek egyik oka, hogy a politika döntéseivel nem minden esetben szolgálta a gazdaság érdekeit. Az IPOSZ alelnöke utalt arra, hogy a magyar kis- és középvállalkozások nehéz helyzetben vannak, de ennek nem az európai uniós belépés, a versenyhelyzet megnövekedése az oka, hanem a jelen pillanatban kényszerpályán lévő gazdaságpolitika.

Kassai Róbert elmondta: abban bíznak, hogy a meglévő lehetőségeket jól ki tudják majd használni a vállalkozások.

Wimmer István, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) főtitkára elmondta, hogy az általuk képviselt közepes és nagyvállalatok számára a csatlakozás nem okozott drámai változást. Ennek a gazdasági körnek az európai kereskedelemben betöltött státusa a csatlakozás előtt is kedvező volt, és nem a tagság meglétén múlott, hogy tud-e akadálymentesen kereskedni az unió tagországaival. Az MGYOSZ főtitkára elmondta, hogy a csatlakozást megelőző években a magyar gazdaságnak az unióval való együttműködése magas szintet ért. Tagjaiknál a várakozások nem voltak túlságosan nagyok. Ez az ipari, kereskedelmi, szolgáltatói, gazdálkodói kör teljes mértékben az unión belülinek érezhette magát a csatlakozást megelőzően is, annak ellenére, hogy a kereskedelem csatornái könnyebben működnek a csatlakozást követően.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke úgy vélekedet, hogy pozitívumok és negatívumok egyaránt jellemzik a csatlakozást követő időszakot. Az előnyök mellett meg kell állapítani, hogy sem a cégek, sem a kormányzat felkészülése a csatlakozásra nem tekinthető tökéletesnek. A csatlakozással kapcsolatos felfokozott várakozásokhoz képes a szaldó eddig csekély többletet tud felmutatni. A pályázati pénzekkel és a mezőgazdaság támogatásával szemben áll az ország kötelező befizetése, és az, hogy a vámbevételek a magyar állam helyett az Európai Unióhoz folynak be. A belföldi értékesítés néhány ágazatban visszaesett, például a magyar élelmiszeripart hátrányba hozta az EU-ból és Kínából érkező dömpingáru. Parragh László elmondta, hogy a csatlakozás árnyoldalaként élik meg a vállalkozások a piacvédelem tilalmát. Magyarországon még a más EU-tagországokban alkalmazott, nem formális védelmi lehetőséget sem használja ki a kormányzat illetve az önkormányzatok. A csatlakozással szűkültek a fogyasztóvédelmi és minőségvédelmi lehetőségek, az ellenőrzés pedig nem volt felkészülve a megváltozott helyzetre, ennek - többi között - irreális verseny illetve silány termékek beáramlása lett a következménye.

A kamara elnöke szerint az EU-pályázati pénzeknek csak kisebb hányada, mintegy ötöde szolgálta a vállalkozások segítését, a második Nemzeti Fejlesztési tervben ez az arány tovább csökken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Vállalkozás-fejlesztésre 30 milliárdos támogatás

A második Nemzeti Fejlesztési Tervben eddig kiírt pályázatokon 30 milliárd forint forrás áll a kis- és közepes vállalkozások termelői beruházásának támogatására - közölte a Magyar Pályázatkészítő Iroda ügyvezető igazgatója Nyíregyházán szerdán egy tájékoztató fórumon.

hvg.hu Vállalkozás

Tíz módszer a vállalkozás költségeinek csökkentésére

Nincs abban semmi kivetnivaló, ha úgy döntünk, visszafogjuk a vállalkozás növekedését, hogy kezelhető méretű maradjon a cégünk. Végül is, ha éjt nappallá téve dolgozunk, akkor nem jut időnk élvezni a sikert. Íme 10 lehetőség a cég karcsúsítására.

MTI Vállalkozás

Huszonötmillió forint magyar-szlovák vállalkozásösztönzésre

Az Európai Unió támogatásával magyar-szlovák vállalkozásösztönzési programot valósít meg Szabolcs-Szatmár-Bereg és Kassa megye - jelentette be a projektet működtető nyíregyházi Műszaki és Természettudományi Egyesület (MTESZ) igazgatója hétfőn sajtótájékoztatón.