szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mit tehet, akinek törvénysértő módon mondtak fel, és fizetése nagy részét zsebbe fizették? Mit tesz az APEH, ha nem veszi át valaki a számára kiküldött levelet? Vagyonosodási vizsgálat esetében az adóhatóság minden számlaszámot lekérdez? Mikor lehet felszámolást indítani a saját cégével szemben? A Vilmányi Ügyvédi Iroda válaszol az Adózóna olvasóinak kérdéseire. Kérdezzen Ön is!

1., Rendkívüli felmondással megszüntették a munkaviszonyomat Természetesen be szeretném perelni egykori munkaadómat, hiszen nincs olyan jogszabály, amit ne sértettek volna meg velem szemben. Van bejelentett fizetési papírom és van „fekete” fizetési papírom is! A bíróságon elfogadják mindkettőt és ez alapján ítélnek, vagy csak a bejelentett összeggel számolnak? Mit tehetek, ha mindkét papírt vizsgálják?
A kérdést bírósági és adóhatósági szemszögből is vizsgálhatjuk, viszont eltéréseket fogunk tapasztalni. Amennyiben a papírokat bírósági ügyben szeretnénk felhasználni arra, hogy az általunk sérelmezett felmondásból adódóan magasabb kereseti igényt érvényesíthessünk, természetesen van rá lehetőség, mivel a felek eredeti akarata is a magasabb munkabér fizetésére irányult. Az egy külön kérdés– persze nem teljesen mellékes – hogy az adóhivatalhoz mit jelentettek be. Ugyan kérdés, hogy a munkaszerződésben milyen összeg szerepel, illetve ezek az átvételi elismervények milyen tartalommal, illetve formában születtek. 

Ellenben ebből mind önnek, mind a munkáltatónak problémája származhat, mivel a bíróságnak bejelentési kötelezettsége van a munkaügyi felügyelet és az adóhivatal felé! Így a meg nem fizetett összeg után önnek kell - az egyébként kötelezően levonandó, de nem levont - adókat és járulékokat, bírsággal és pótlékkal együtt megfizetnie, éppen ezért ezt nem javasoljuk.

Ugyanakkor a legtöbb bírósági esethez hasonlóan – ami egyelőre az adóügyekre nem jellemző – ügyvéd képviseletét érdemes igénybe venni, aki az Ön jogait megfelelő módon érvényesíti. Amennyiben anyagi helyzete ezt nem engedi, az erre létrehozott „nép ügyvédje” fórumhoz fordulhat a megfelelő tanács, kereset megírása végett.

2., Amennyiben az APEH vagyonosodási vizsgálatot folytat, automatikusan az összes banktól kérnek információt a bankszámlákról, esetleg szelektálnak valamilyen szempont szerint?
Az adóhivatalnak van rá lehetősége, hogy megkeresse a PSZÁF megfelelő szervét és adatokat (bankszámla-információkat) kérjen a számlavezető személyről. Ezt a lehetőségét egyre gyakrabban használja az adóhivatal. Tapasztalataink szerint minden igazgatóságon máshogy működik a bankok megkeresése. Van, ahol csak a nagyobb bankokat keresik meg, de volt már rá példa, hogy az összes banktól és a környéki takarékszövetkezetektől is számlainformációkat gyűjtött be a hivatal.

Természetesen, ha a benyújtott iratainkon, bizonyítékainkon (adásvételi szerződések, kölcsönszerződések, biztosítási igazolások…) szerepel bankszámlaszám, nem kerülhetjük el, hogy adatainkat lekérjék.

A teljes cikk itt olvasható!
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Hogyan kell adózni a külföldről örökölt vagyon után?

Milyen adóvonzata van a külföldről örökölt pénznek? Köztartozásnak számít-e a közalkalmazottként felvett kölcsön? Átruházható-e a családi adókedvezmény? Milyen szabályokat kell figyelembe venni, ha valaki külföldön lottózik? Hogyan kell megállapítani a Start-járulékalapot?

hvg.hu Itthon

Vagyonosodási vizsgálat: kötelező minden kérdésre válaszolni?

Mi a vagyonosodási vizsgálat menete? Köteles-e az adózó minden feltett kérdésre válaszolni? Mi a helyzet a külföldi rokontól kölcsönbe kapott pénzzel? Milyen jogai vannak a vizsgált személynek a végrehajtási eljárás során? Az Adózóna olvasói kérdéseire a dr. Vilmányi Ügyvédi Iroda válaszolt.

MTI Vállalkozás

Hogyan bizonyítsuk a vagyon adózott forrását?

A vagyongyarapodásra és ellenőrzésére vonatkozó jogszabályok részben alkotmányellenesek, részben nemzetközi egyezményekbe ütköznek, s a középkor szellemiségét idézik Szabó Tibor ügyvéd adószakértő szerint, aki hétfőn sajtótájékoztatón mutatta be "Hogyan bizonyítsuk be vagyonunk adózott forrását?" című könyvét.

Itthon

Teljességi nyilatkozatot kér az APEH a vagyonosodási vizsgálatnál

A vagyonosodási vizsgálatok során a legújabb gyakorlat szerint az adózónak nyilatkoznia kell arról, hogy a vizsgálathoz kapcsolódó összes iratanyagát átadta az adóhatóságnak. Erre a teljességi nyilatkozatra válaszolni az Adózóna szakértője szerint értelmetlen, ám az APEH szerint érdemes. Mit célszerű közölni az adóhivatallal?