szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A multinacionális cégek számára a sztenderdizálható üzleti folyamatok...

A multinacionális cégek számára a sztenderdizálható üzleti folyamatok kiszervezésének egyik kelet-európai központjává vált Magyarország az elmúlt 2-3 évben. A folyamat ráadásul várhatóan a gazdasági válság hatására sem szakad meg, sőt a krízis akár fokozhatja is az ilyen jellegű beruházásokat a térségben. A nagyvállalatok számára ugyanis egy ilyen regionális szolgáltató központ komoly költségcsökkentést tesz lehetővé, a kiadások lefaragása pedig az elmúlt hónapokban lényegében minden cégnél központi kérdés lett.

Költségcsökkentés

A válság kapcsán a vállalatok számára kiemelten fontos szemponttá vált a költségcsökkentési lehetőségek felülvizsgálata, illetve a transzparens működés bemutatása az ügyfelek és a felügyeletek felé. A kevésbé kedvező árbevételi kilátások miatt a cégek mindent megtesznek a cash-flow-juk és a munkaerő költségeik optimalizálása érdekében. Ebben a folyamatban érdemes megfontolni egy regionális szolgáltatási központ létrehozásának lehetőségét is - hangsúlyozza Bosnyák Attila, a londoni székhelyű Aviva Életbiztosító pénzügyi vezérigazgató-helyettese. Márpedig az ilyen központok komoly költségcsökkentést tesznek lehetővé, Lőcsei Tamás PricewaterhouseCoopers adópartnere például elmondta: egy a pénzügyi feladatok kezelésére létrehozott regionális pénzügyi központ kialakításával cégcsoport szinten akár 20-30 százalékos megtakarítás is elérhető.

Nem véletlen tehát, hogy a szakértők úgy vélik, hogy a szolgáltató központok elmúlt években Kelet-Európában megfigyelhető gyors terjedése a következő hónapokban is folytatódik. Ez pedig hazánknak komoly lehetőséget jelent, amellett ugyanis, hogy az egész régióban Budapest jelenleg az egyik legkedveltebb helyszín az ilyen központok számára, a főváros mellett növekvő jelentősége van a vidéki egyetemi városoknak is, mint Debrecen, Pécs és Szeged.

Szolgáltató Központok Magyarországon

Budapest a második

Az Atos Consulting felmérése szerint egyébként Budapest a második legjobb adottságokkal rendelkező helyszín egy szolgáltató központ számára. Az elemzés három szempont szerint pontozta az egyes városokat: a szakképzett munkaerőre 40, a költségigényre 30, és a környezetre szintén 30 pontot lehetett kapni. A magyar főváros ez alapján az elérhető 100 pontból 75-t gyűjtött, aminek köszönhetően Prágával holtversenyben a második helyen áll, s csak a 76 pontot szerző Brno előzi meg. Ezen a listán Varsó csak a 14. 67 ponttal, Pozsony pedig mindössze a huszadik 60 ponttal.

Bár Magyarország mindenkinél jobb, maximális pontszámot kapott a költségek kategóriájában, Bosnyák Attila a témában tartott sajtóbeszélgetésen elmondta, Magyarország a szakképzettségnek köszönhetően elsősorban a magasabb komplexitású területeken lehet versenyképes a régióban. A kelet-európai régió más országai, így Szlovákia, Szlovénia, Románia, Bulgária és Horvátország ugyanis épp azért nem szerepelnek akkora súllyal a befektetők szolgáltatói központ térképén, mert bár a munkaerő ezekben az országokban relatív olcsó, nincs azonban meg a megfelelő képzettséggel rendelkezők kritikus tömege, és hiányzik az üzleti és szolgáltatói infrastruktúra.

Állami támogatás

Lökést adhat a regionális központok további létesítésének az is, hogy a kormány és az Európai Unió is támogatja azon cégeket, amelyek ilyen központot hoznak létre, vállalják, hogy két év alatt felépítik és legalább öt évig működtetik azt – mondta Lőcsei Tamás. A támogatás megvalósulhat közvetlenül, vagy adókedvezmények, így például társasági, vagy iparűzési adó kedvezmény formájában is. A támogatás összege régiónként változik, a legnagyobb összegre azok számíthatnak, akik az ország kevésbé fejlett részein hozzák létre a szolgáltató központot. A támogatás alapja meghatározható a beruházás értékének arányában, de a munkaerő költségének százalékában is.

Vissza nem térítendő támogatás kapható egyedi kormánydöntés útján, vagy EU forrásból, ugyanakkor bizonyos feltételek megléte esetén képzési támogatás, és munkahely-teremtési szubvenció is biztosított. Az új munkahelyek létrehozásának elősegítésére és az ország regionális szerepének erősítésére a kormány egyedi döntés alapján támogatja a regionális szolgáltató központ létrehozását. Feltétel, hogy például egy Budapesten megvalósuló fejlesztés esetén legalább 100 új munkahely jöjjön létre, a minimális befektetés elérje a 10 millió eurót. A támogatás összege függ attól, hogy az ország melyik részén valósul meg a fejlesztés, a vállalat mennyit költ majd a munkaerő továbbképzésére, várhatóan mekkora árbevétel származik a befektetésből, és mekkora lesz az aránya felsőfokú végzettségű munkaerő foglalkoztatásának.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!