szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt napokban sertésinfluenzáról szóló hírek százai...

Az elmúlt napokban sertésinfluenzáról szóló hírek százai borzolták a kedélyeket Magyarországon és világszerte. Bár – ahogy korábban már beszámoltunk róla - hazai szakértők szerint egy globális járvány veszélye korántsem olyan súlyos, mint amilyennek az első reakciók alapján tűnhetett. 

A betegek számának emelkedéséből, illetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) folyamatos jelentéseiből már látszik, hogy most nagyobb az esélye egy pandémiának, mint mondjuk a mandárinfluenzánál volt.

A WHO – azt követően, hogy közel 150 embernél bizonyosodott be, hogy a H1N1 jelű vírustól fertőződött meg - a hatos skálán 5-ös fokozatúra emelte szerdán a sertésinfluenza terjedése miatt a riasztást. Ez azt jelenti, hogy egy földrész több mint két országában fertőz kisebb gócokban ugyanaz a vírustörzs, s sokak szerint egy világjárványt vetít előre. 

A helyzet Mexikóban és az Egyesült Államokban a legsúlyosabb, de volt már megbetegedés többek közt Új-Zélandon, Spanyolországban, Olaszországban és az Egyesült Királyságban is.

Készülnek az oltóanyagok

A nagy gyógyszergyártók – amelyek részvényeinek árfolyama a járvány kirobbanásának hírére jelentősen megugrott – már el is kezdték kifejleszteni a sertés-influenza oltóanyagot, azonban szakértők szerint akár 8-10 hét is eltelhet, mire elkezdik gyártani a vakcinát. Ezt erősítették meg – a madárinfluenza elleni készítményt is az elsők között előállító - pilisborosjenői Omninvest vakcinagyártónál az Ecoline-nak. 

Németh Zsolt, a társaság szóvivője elmondta: korábbi tapasztalataik alapján néhány héten belül kezdődhet meg a teszt-vakcina előállítása, majd ezt követően a nagyüzemi gyártás. A folyamatot gyorsítja, hogy teljesen új oltóanyag kifejlesztésére nincs szükség, elegendő a meglévő oltóanyag módosítása, az abba beépített vírustörzs kicserélése. 

A szóvivő hozzátette: amennyiben a magyar egészségügyi hatóságok úgy ítélik meg, hogy szükséges, az Omninvest kész előállítani a vakcinát.

Azt, hogy a teljes magyar lakosság ellátásához elegendő mennyiséget mennyi ideig tartana legyártani, egyelőre nem tudni, mivel a szükséges mennyiséget a magyar szakhatóságok fogják megállapítani. Németh Zsolt ugyanakkor jelezte: a pilisborosjenői üzem heti 500 ezer dózis előállítására alkalmas. 

Nem lehet most még megbecsülni azt sem, hogy mennyibe kerülne a vakcina előállítása, illetve a szükséges mennyiség legyártása. Az oltóanyagba beépített vírustörzs kicserélésének vannak bizonyos költségei, ahogy a kutatói-fejlesztői munkának is vannak anyagi vonzatai. Jelen pillanatban ezek nagyságrendje nem jósolható meg, és a finanszírozás módjáról sincsenek információk, de járványügyi vészhelyzet esetén minden bizonnyal lesz erre forrás – fejtette ki a szóvivő.  

Nem kell attól tartani, hogy a vakcina megvásárlása a családi kasszát terheli majd, hiszen ha járványügyi vészhelyzet miatt kerül sor a lakosság oltására, akkor mindenki térítésmentesen juthat az oltóanyaghoz, a költségeket az állam állja.

A mutáció sem gond

Feltehetőleg nem kell amiatt sem aggódni, hogy a vírus terjedését annak további mutálódása miatt nehezebb lesz megállítani. Az Omninvestnél az Ecoline-nak elmondták: minden influenza-oltóanyag az ellen a vírustörzs ellen nyújtja a leghatékonyabb védelmet, amelynek a génállományát beépítették az oltóanyagba, tehát egy újabb mutáció esetén az újabb törzsből előállított oltóanyag lesz a leghatékonyabb. 

Ugyanakkor a korábbi H5N1-es madárinfluenza vírustörzzsel lefolytatott keresztimmunitási vizsgálatok bebizonyították, hogy a cég által előállított H5N1-es készítmény jelentős keresztvédettséget nyújt más H5N1-es törzsek ellen is. A mostani H1N1-es törzzsel kapcsolatban ilyen vizsgálatokat még nem tudtak elvégezni (egyelőre nem áll rendelkezésre az új törzs), de amint megkapják, ezt is azonnal megteszik.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!