szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Januárban jelentősen javult a GVI negyedéves konjunktúra indexe és az októberi -5 pont után +9 pontot ért el. Ezzel megfordult a 2012. évet jellemző negatív tendencia. Az index emelkedése mögött alapvetően az exportáló cégek várakozásainak javulása húzódik meg, míg a kizárólag hazai piacokra termelő vállalkozások várakozásai csak kis mértékben javultak.

Összhang a németekkel

A GVI Konjunktúra Index januári javulása megfelel a németországi IFO üzleti klímát jellemző indexének alakulásának: az utóbbinál szintén 2012. januárban tovább folytatódott a javulás a 2012 III. negyedévi értékekhez képest.

A magyar vállalkozások konjunktúramutatói az előző negyedévhez képest kedvezőbbé vált  üzleti helyzetről és kilátásokról  árulkodnak: a jelenlegi üzleti helyzetre vonatkozó indikátorok közül  az  üzleti helyzet, a jövedelmezőség és a rendelésállomány mutatói  javultak, míg az elmúlt félév termelés szintjét illető adataink stagnálást mutattak – derül ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) negyedéves vállalati konjunktúra-felvételéből. A mutatók közül egyedül a jelenlegi üzleti helyzet értéke pozitív, a másik háromé negatív tartományban tartózkodik (-2, -12 pont), azaz a jövedelmezőség, a rendelésállomány és termelési szint esetében továbbra is a kedvezőtlen helyzetben lévő cégek vannak többségben. Ez arra utal, hogy feltehetően negyedik negyedévben is számottevő gazdasági visszaesés következett be a magyar gazdaságban.

Kedvező jel ugyanakkor, hogy míg áprilisban minden mutató negatív tartományban tartózkodott, azóta – a termelési szint kivételével – javuló tendencia figyelhető meg az üzleti helyzet érzékelésében.

A januári felvétel eredményeinek újdonsága, hogy a jelenlegi üzleti helyzet megítélésének  kedvezőbb alakulása mellett a vállalkozások rövid távú várakozásaiban egyöntetű pozitív irányú  változás zajlott le 2012 végén, a következő fél évre vonatkozó valamennyi mutató értéke meredeken nőtt.

A vállalatok a várható létszámváltozások kapcsán a felmérés története során sosem tapasztalt optimizmusról számoltak be. Az utóbbi negyedévben lezajlott változások a várható beruházási aktivitás indikátorát tekintve is szembetűnőnek: a 2012 harmadik negyedévében minimumát elérő mutató nagyarányú növekedés után a beruházások intenzívebbé válását jelképező pozitív tartományba lépett. A várható üzleti helyzet, termelési szint és kapacitáskihasználás indikátorai gyakorlatilag együtt mozogtak 2012 során. A mélypont ezeknél 2012 októberre esett,  míg a januári adatok ehhez képest jelentős pozitív korrekcióról tudósítanak.

Az index az októberi minimum után az utoljára 2011 második negyedévében mért szintre ugrott. Az emelkedés minden ágazatban, létszám-kategóriában és külföldi tulajdoni hányad szerinti vállalati csoportban jellemző. Az index megugrása mögött alapvetően az exportáló cégek várakozásainak javulása húzódik meg, míg  a kizárólag hazai piacokra termelő vállalkozások várakozásai csak kismértékben javultak.

A GVI Bizonytalansági Index az előző negyedévi értékéhez képest valamelyest csökkent, de továbbra is magas szinten áll, ami azt jelzi, hogy továbbra is jelentősek az eltérések a jelenlegi és várható üzleti helyzet tekintetében a vállalatok között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!