szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormánypárti Magyar Idők írt arról, hogy a Tesco hajlik arra, hogy megállapodjon a szakszervezettel és a következő két évben ne alkalmazza az úgynevezett "rabszolgatörvényben" foglaltakat.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

A Tesco Globál Áruházak Zrt. lehet az első multinacionális vállalat, amely megállapodásban vállalja a munkavállalói felé, hogy az elkövetkező két évben nem alkalmazza a túlóratörvény által megengedett 400 órás munkaidőkeretet áruházaiban – írja a kormánypárti Magyar Idők.

A lap azt írja, a vállalat jogi képviselője hétfőn átvette a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) javaslatát, amelyben azt indítványozzák, hogy kössenek megállapodást az áruházi munkavállalók egészségvédelme érdekében.

Eszerint a munkaadó garantálná, hogy 2019-ben és 2020-ban áruházaiban és logisztikai központjaiban a túlórák szervezésekor nem alkalmazza a 400 órás munkaidőkeretet, hanem továbbra is az eddigi gyakorlatot követi, és a dolgozókkal a maximális, 250 óra rendkívüli munkaidőn túl önkéntes túlmunkára nem köt megállapodást.

Bubenkó Csaba, a KDFSZ elnöke azt nyilatkozta, hogy a Tesco dolgozói állománya már jelenleg is túlterhelt, fizikai és szellemi regenerálódásuk nem megfelelő, ezért a szakszervezet szerint az eddigi évi 250 mellett a további 150 órányi túlmunka még a dolgozó beleegyezése mellett sem szolgálja hosszú távon egyik fél érdekeit sem.

A Tesco sajtóosztálya a lappal azt közölte, január 7-én kapták meg a szakszervezet javaslatát, amelyet a vállalat tanulmányoz, ugyanakkor kollektív szerződés híján a törvény szerint eddig rendelkezésre álló 250 órás túlórakeretet sem használták ki, de vannak olyan régiók és munkakörök, ahol egyes dolgozók esetén a munkaerőpiaci helyzet miatt a túlóra elérheti a 250 órát.

Felhívták arra is a figyelmet, hogy a vállalat a túlórát havi munkaidő-elszámolás alapján havonta fizeti ki a dolgozóknak, és a munkatársak érdekeit szem előtt tartva, eddig sem éltek a jogszabály által korábban megengedett egyéves elszámolási lehetőséggel.

A lap szerint mivel a korábbi racionalizálások után nem várható változás a működésben, a multinacionális cég régiós menedzsmentje fontolóra vette a dolgozók számára biztos helyzetet teremtő megállapodást a szakszervezettel, amely ráadásul piaci előnyt is hozhat a többi iparági szereplővel szemben a munkaerőért folytatott versenyben.

Bubenkó a Magyar Időknek egyébként beszélt arról is, hogy nem ért egyet Kordás Lászlóval, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnökével a túlóratörvény elleni megmozdulásokkal kapcsolatban, és hogy a Tescónál szerinte nincs is sztrájkhangulat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!