szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csúcstermékéből adna el többet a Pick Szeged Zrt. Az új gyárban harmadával többet tudnának készíteni a különleges érlelésű szalámiból, amit külföldön értékesítenének.

„Azt kikötöttem, hogy a recepthez nem nyúlhatnak” – mondta Függ István, szalámimester, amikor az egyelőre csak tervezett költözés esetleges zavaró hatásáról kérdeztük. A 150 éves gyárban, ugyanis már 130 éve őrzik a receptúrát, amelynek különlegessége az érlelés, a penészkultúra, a füstölés, amelyet egy áttelepítés akár meg is zavarhat. A 47 éve a téliszalámi gyártását felügyelő Függ István szerint nincs ok az aggodalomra.

2010-ben jelentették be először a Pick Szeged Zrt. vezetői, hogy egy új gyár építését tervezik, éppen tíz évvel ezt követően az építkezés is megkezdődik. Ezt jelentették be már két hete, amikor Budapesten a Bonafarm-csoport a Pick Szeged Zrt. 150 éves fennállását ünnepelte. A szegedi sajtótájékoztatón a terveket részletezte Sutka László, a gyár megbízott vezérigazgatója, aki azzal kezdte, hogy egyelőre a tervezés folyik, a jövő év elején kezdődik meg az építkezés Szegeden. Az a K+F uniós projekt, amelyet a Pick Szeged Zrt. a Szegedi Tudományegyetemmel és más kutatókkal együtt tavaly kezdtek meg, 2021-ben zárul, ami nagyjából a gyár befejezésével egy időpontra esik. Ebben a kutatásban a hús alapanyag víztartalmának csökkentésén, a füstölési eljárás fejlesztésén, a természetes penészkultúra standardizálásán, a klímatechnológia optimalizálásán, az automatizáláson, valamint a csomagolás- és a termékfejlesztésen dolgoznak.

A Pick Szeged Zrt. egyébként jó eredményeket produkált tavaly, annak ellenére, hogy az afrikai sertéspestis nehéz helyzetet hozott az európai piacon azzal, hogy több, az Európai Unión kívüli ország teljes tilalmat rendelt el arról a területről, ahol megjelent a vírus. A magyar sertésállományban nem ütötte fel a fejét egyelőre a fertőzés, vaddisznók tetemeiben azonban kimutatták a vírust, így a szigorúbb korlátozást alkalmazó országokba jelenleg sem lehet exportálni. A NÉBIH oldalán elérhető lista szerint ez a Pick Szeged Zrt.-t is érzékenyen érintette: 2017-ben Japánba még 2,5 milliárd értékben exportált a cég termékeket, 2018-ban már csupán 177 millió forint értékben tudta kiszállítani azokat a termékeit, amelyeket még a betegség megjelenése, április 8-a előtt csomagoltak. Ilyen feltételek mellett az ötmilliárd forintos üzemi eredmény jelentős sikernek számít, igaz, a bérekre a tavalyelőtti összegnél jóval kevesebbet költöttek, a cég beszámolóját a hvg.hu ismertette, e szerint, harmadával csökkent a foglalkoztatottak száma.

A Pick Zrt. 2010-ben lett az akkor megalakult Bonafarm-csoport tagja, tavaly az agrárintegrációs csoport bevételének a jelentős részét a szalámigyár adta, a 266 milliárd forint árbevételhez 63 milliárd forintos forgalommal járult hozzá. A szegedi gyárban előállított 40 ezer tonna termék negyede a téliszalámi, de az árbevétel fele ebből a csúcstermékből folyik be. Nem véletlenül ennek a terméknek a gyártási kapacitását akarják főként bővíteni az új gyár megépítésével. Jelenleg az export közel hetven százaléka Németországba megy, itt egy német leányvállalatuk forgalmazza a terméket.

Az elmúlt két évben a cég felmérte a globális piacot, de azt a megbízott igazgató nem árulta el, hogy milyen eredménnyel zárult a kutatás. Sutka László azt is hozzátette, hogy mindeközben folynak az államközi kereskedelmi tárgyalások Kínával, ahol most tombol a sertéspestisjárvány, emiatt óriási a húshiány a piacon. A megbízott vezérigazgató szerint, ha lezárulnak a tárgyalások, akkor az minden magyar ágazati szereplő számára nagy felvevőpiacot jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!