szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tervek szerint a jövő évben hárommilliárd dózis koronavírus elleni oltóanyagot állít elő.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Javította éves bevételi és nyereség-előrejelzését a Pfizer amerikai gyógyszergyártó, mivel a koronavírus-járvány miatt továbbra is hatalmas a kereslet a BioNTech német biotechnológiai vállalattal közösen fejlesztett vakcinája iránt.

A New York-i székhelyű vállalat kedden közzétett első negyedéves gyorsjelentésében jelezte, hogy éves bevételeit a 70,5 milliárd és 72,5 milliárd dollár közötti sávba várja, az egy részvényre jutó hígított nyereség (EPS) egyszeri tételek nélkül 3,55 és 3,65 dollár között alakulhat. Eddig a Pfizer 59,4–61,4 milliárd dolláros bevétel mellett 3,10–3,20 dolláros EPS-re számított.

A várakozások erős, 15 százalékos javítását alapvetően a koronavírus elleni védőoltás kiugró forgalma indokolja, ezt azonban részben ellensúlyozzák a megemelt kutatás-fejlesztési költségek, amelyeket a Covid-19 betegség elleni vakcinákra, vírusölő készítményekre és egyéb mRNS-alapú fejlesztési programokra fordítanak.

Szijjártó: A második negyedévben 4,6 millió vakcinát hoz a Pfizer Magyarországra

A témában készülő bizottsági véleményt várhatóan júniusban teszi közzé az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). A Pfizer-BioNTech oltóanyaga jelenleg csak a 16 éveseknél idősebbeknél engedélyezett.

A Pfizer azzal számol, hogy a BNT162b2 Covid–19 elleni mRNS-vakcina forgalmazásából megközelítőleg 26 milliárd dollár bevételre tesz szert idén. Ez 70 százalékkal több az előző előrejelzésnél, és 1,6 milliárd dózis oltóanyagot jelent a 2021 április közepéig aláírt szerződések alapján.

A Pfizer Izraellel és Kanadával már megkötötte a 2021 utáni időszakra kiterjedő megállapodást, számos más országgal pedig tárgyalásokat folytat. A vállalat jövőre legalább 3 milliárd dózis koronavírus elleni oltóanyagot állít majd elő.

A március 31-ével zárult negyedévben a Pfizer bevételei éves összevetésben 45 százalékkal, 14 milliárd 582 millió dollárra emelkedtek. A bevétel legnagyobb szeletét a különböző vakcinák biztosították, az egy évvel korábbi 1,61 milliárd dollárról 4,89 milliárd dollárra nőtt a forgalom értéke. Csak a koronavírus elleni oltóanyag forgalmazásából 3,5 milliárd dollár bevétele keletkezett a Pfizernek.

A vállalat adózás utáni nyeresége 45 százalékkal, 4 milliárd 877 millió euróra nőtt, az egy részvényre jutó higított nyereség 86 centre ugrott az egy évvel korábbi 60 centről. Kiigazításokkal számolva a nyereség 48 százalékkal, 5,26 milliárd dollárra nőtt, az egy részvényre eső nyereség pedig 63 centről 93 centre kúszott fel.

A Pfizer részvénye 3,05 százalékos pluszban, 39,83 dolláron zárta a kereskedést hétfőn a New York-i tőzsdén, ami közel 6 százalékkal magasabb az egy évvel ezelőtti szintnél. A keddi nyitás előtt szűk két órával 1,33 százalékos pluszban, 40,36 dolláron forognak a részvények az elektronikus kereskedésben. Az elmúlt 52 hét alatt 31,61 és 43,02 dollár között mozgott az árfolyam. A vállalat piaci tőkeértéke meghaladja a 222 milliárd dollárt.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!