Béremelésre lenne szükség az ágazatban, azonban a vendéglátósok nincsenek olyan helyzetben, hogy többet fizessenek az alkalmazottaknak.
Mintegy 40-50 ezer ember hiányzik a vendéglátásból Magyarországon, a kiesett munkaerő nagy része pályaelhagyó – mondta a Napi.hu-nak Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke.
Kovács szerint néhányan visszatértek azok közül, akik a járvány miatt más munkahelyet kerestek, de a többségük – kevesebb pénzért is –, inkább a biztosabb munkaköröket választotta.
A szakember szerint a szektoron a pénz segíthetne, béremelésekre lenne szükség az ágazatban. Azonban a vendéglátósok nincsenek könnyű helyzetben, mert az energiaköltségek most emelkednek, míg az alapanyagoknál már eddig 15-20 százalékos, egyes termékeknél akár ennél nagyobb drágulást is tapasztalhattak.
Nem csak magyar sajátosság az ágazat munkaerőhiánya. Ugyanez a helyzet a nyugati országok nagy részében. A cikk szerint Olaszországban a szektor munkaerőhiányát 10 százalékra becsülték a nyáron, Németországban a vendéglátásban és a szállodaiparban működő cégek 42 százaléka panaszkodott a munkaerőhiányra, míg Görögországban egy évvel korábbhoz képest a dolgozók 20 százaléka tűnt el.
Magyarországon a pandémia előtt 193 ezren dolgoztak a szálláshely-szolgáltatásban és vendéglátásban, aztán 2020 végére ez a szám 177 ezer alá esett.
* * *
Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.