A kínai techtermékek oroszországi exportja márciusban jelentősen csökkent februárhoz képest, bár nyilvánosan nem hangoztatják, hogy miért szállítanak kevesebbet.
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A kínai techcégek - a térséget megbénító szankciók közepette - visszahúzódnak az oroszországi üzleti tevékenységtől - mondták a témában jártas szakemberek a The Wall Street Journalnek.
Az olyan cégek, mint a Lenovo és a Xiaomi korlátozzák az Oroszországba küldött szállítmányaikat, a szankciók ugyanis megnehezítették a pénzügyi működést az országban - tették hozzá a források.
A lap szerint számos kínai vállalat igyekezett elkerülni, hogy nyilvánosan kommunikálja, miért lép vissza az Oroszországgal való üzleteléstől, miután a kínai kormány még áprilisban azt üzente nekik: ne engedjenek a külső kényszernek és harcoljanak a nyugati szankciók ellen.
A DJI dróngyártó azon kevés kínai vállalatok közé tartozik, amelyek be is jelentették, hogy további értesítésig leállítják az üzleti tevékenységüket Oroszországban és Ukrajnában. Ahogy korábban beszámoltunk róla: a cég mindezt arra hivatkozva tette, hogy bár nem szeretnének állást foglalni egyik ország mellett vagy ellen sem, de azt biztosítani akarják, hogy a drónjaikat senki ne használhassa fel háborúban.
A WSJ hozzáteszi: a kínai techtermékek oroszországi exportja márciusban jelentősen csökkent februárhoz képest:
- a laptopok szállítása több mint 40 százalékkal,
- az okostelefonok közel kétharmadával,
- a távközlési bázisállomások exportja pedig 98 százalékkal zuhant
- írja a lap a kínai kormányzat kereskedelmi adataira hivatkozva, de megjegyzi: Kínának a világ nagy részével folytatott kereskedelmét is megzavarta a koronavírushoz kapcsolódó sanghaji zárlat. Ugyanakkor a kínai cégeknek beszállító amerikai chipgyártók nyomást helyeznek a partnercégekre, hogy tartsák be a szankciós szabályokat, és biztosítsák, hogy a félvezetők ne kerülhessenek olyan, harmadik féltől származó árukba, amelyeket Oroszországba szállítanak.