szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok szankciós hatósága azért vizsgálódik az osztrák banknál, mert az nem szüntette meg aktivitását Oroszországban, miután az egy évvel ezelőtt megtámadta Ukrajnát. Tavaly a Raiffeisennek 2 milliárd eurós profitja volt az orosz üzletekből.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

7,6%-kal csökkent a Raiffeisen International részvények árfolyama, miután a Reuters nyilvánosságra hozta: az osztrák bank értesítést kapott arról, hogy az Egyesült Államok hatóságai vizsgálják a bank oroszországi üzleti kitettségét. A washingtoni pénzügyminisztérium vizsgálatát az indokolja, hogy az orosz nemzeti bank listáján kiemelt helyen szerepel a Raiffeisen a fontos pénzintézetek között. Ezen a 13-as listán mindössze két külföldi bank van, az egyik az osztrák Raiffeisen.

A Reuters hírügynökség természetesen megkérdezte az osztrák bankot is arról, hogy mit szólnak az amerikai vizsgálathoz. Azt a választ kapták, hogy a Raiffeisen International teljes mértékben együttműködik az USA pénzügyminisztériumának szankciós hatóságával. Az amerikai vizsgálat nem egy konkrét üzleti vállalkozásra vonatkozik, hanem általában azt vizsgálja, hogy vajon a Raiffeisen betartja-e teljes mértékben az Oroszország ellen meghozott szankciókat.

A Raiffeisen jelen van a Donbaszban is

A retailbanker.com szakportál úgy értesült, hogy az amerikaiakat elsősorban az érdekli, hogy a Raiffeisen mit keres a Donbasz területen, ahol az oroszok két ukrán tartományt népköztársaságnak nyilvánítottak és magukhoz csatoltak. Donyeck és Luhanszk ugyan orosz többségű, de Ukrajnához tartozik. Ezt Putyin elnök is elismerte korábban, de azután megindította csapatait Ukrajna ellen. Jelenleg a két tartomány jó része orosz kézen van, de Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megerősítette: nem mondanak le róla. Joe Biden amerikai elnök hétfőn Kijevben járt, hogy személyesen is megmutassa: az USA teljes mértékben kiáll Ukrajna mellett.

Washington gyors választ vár, és nemcsak erre, hanem a bank szíriai kitettségével kapcsolatos kérdésekre is. Eredetileg február vége lett volna a válaszadás határideje, de a Raiffeisen jogászai kialkudtak egy kis haladékot. Ennek értelmében három részletben válaszolnak majd az amerikai kérdésekre: áprilisban, májusban és júniusban.

A Raiffeisen nem véletlenül ragaszkodik az orosz piachoz: tavaly a bank profitja 3,8 milliárd euró volt, ebből több mint 2 milliárd az orosz üzletekből származott.

Frissítés: Cikkünk korábbi verziójában tévesen azt írtuk, hogy a Raiffeisen International jelen van Szíriában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!