szerző:
Rácz Gergő
Tetszett a cikk?

Budapest közepén is realitás, hogy a muzeális értékű használati tárgyakat életre hozzák. A Teleki téren jártunk, megnéztük, mit is jelent a Repair Café, és az ott önkénteskedők mellett Gégény Noémit, a kezdeményezés vezetőjét faggattuk. Sokrétű a kezdeményezés, egyre több rászoruló megtalálja magának, de a mi kávégépünk is új életre kelt. Rácz Gergő riportja.

Budapest nyolcadik kerületében egyre többen élnek azzal a lehetőséggel, hogy meghajlott háztartási berendezéseiket, ruháikat, számítástechnikai eszközeiket hozzáértők önkéntes alapon helyrepofozzák. Ez a Repair Café a Teleki téren, ahol sok ember nyújtja a szakértelmét, egyszerűen azzal, hogy megszerel másoknak dolgokat.

Ingyen.

És mindez tovább szeretne nőni. Gégény Noémi, a kezdeményezés főnöke kérdésünkre elmondta, bőséggel vannak további ambíciók: a nyolcadik kerületben, Budapest nem feltétlenül legvagyonosabb környékén nagy szükség van az eszközök feltámasztására, ezért is beszél szívesen arról, hogy jöhet több eszköz, jöhet több adomány, és szeretettel várják a hozzáértő önkénteseket is.

Gégény Noémi
Veres Viktor

Gégény Noémi nem kezdő a szociális kezdeményezések terén. A kétezres évek elején, maga is érintett szülőként és gyógypedagógusként egyik alapítója volt a Para Fitt Egyesületnek, amely értelmi sérült és autista gyerekek, fiatalok testi-lelki rehabilitációjával foglalkozik. Kezdetben az úszáson, hidroterápián keresztül segítettek, később ez újabb sportágakkal, szabadidős programok szervezésével és lebonyolításával egészült ki a fogyatékos gyerekek és szüleik számára.

Végre valami újrahasznosul

Innen látszólag messze esik kishibás porszívók és turmixgépek szerelése. Mint Gégény Noémi elmondta, kezdetben, bő négy éve a műanyag újrahasznosításából indultak ki, ez most is jelentős része a műhely működésének. A reciklált műanyagból mindenféle egyedi tárgyakat készítenek – arról magunk is meggyőződhettünk, milyen műalkotásokat lehet kihozni néhány palackkupakból.  

Veres Viktor

Itt azonban nem álltak meg.

Európában is trenddé vált, hogy a használati tárgyakat nem cserélni, hanem szerelni érdemes, olyannyira, hogy nemrégiben az Európai Unió is elfogadott egy jogszabályt, amely megerősíti a fogyasztók jogát.

A nemrég elfogadott irányelv látszólag evidens dolgokat vár el, amelyek mégis, mintha elfelejtődtek volna – vagy legalábbis a szervizek igyekeznek úgy tenni. Az új szabályok értelmében a gyártóknak időben és megfizethető áron kell gondoskodniuk a meghibásodott termékek javításáról. A garanciális időszakon belül megjavított termékekre további egy évvel meg kell hosszabbítani a jótállást, a jótállási idő lejárta pedig nem menti fel a gyártókat: azon túl is kötelesek lesznek megjavítani bizonyos közhasználatú háztartási készülékeket, ha azok még javítható állapotban vannak, így például a mosógépeket, a porszívókat, sőt az okostelefonokat is. Ha pedig egy adott cikket mégsem lehet megjavítani, első körben felújítottat kellene ajánlani helyette.

Veres Viktor

Van, ahol ezt azért tartják fontosnak, hogy ezzel kevesebb hulladék maradjon a végére, van, ahol inkább a spórolás a fő szempont – Budapest 8. kerületének nem a legelegánsabb részén, a Teleki téren vélhetően mindkettő fontos.

A Repair Café jellegű kezdeményezések pedig azt érik el, hogy meg lehessen javítani egy berendezést. Olyanokat és olyan hibával, amelyeknél jó eséllyel egy márkaszerviz elhajtaná a fogyasztót, mondván: itt régebbi darabokról van szó. És valóban: ezekre már rég nincs garancia, de kis javítás után még működhetnek.

Veres Viktor

Csak az alapján, amit magunk is láttunk, lehet szó egy porszívóról, laptopról, egy bicikliről vagy akár egy átalakításra váró ruhadarabról. Mind szerelhető.

Megszerelni az őskort

A Rakéta porszívó már lehet, hogy sokaknak kiesik a spektrumából, ez már egy lecsengett idő műszaki alapvetése. A rutinos műszerész viszont megoldja, megszereli egy pogácsáért, ha baj van vele. Mi megnézhettük, ahogy odaforrad a drót, és mindjárt szívni kezd a Rakéta.

Veres Viktor

Az eredeti ötlet Hollandiából jön, Gégény elmondása szerint az ottani – egyébként szabadon alkalmazható és több országban alkalmazott – modellből is sokat merítettek. A nyolcadik kerületben szembejött a lehetőség, hogy kialakítsanak egy műhelyt, kedvezménnyel, így lett a Teleki tér egykori kaszinójából a Repair Café. A kezdeményezést az önkormányzat is támogatja, így alighanem megnyugvással konstatálják a legutóbbi választási eredményeket.

Gégény elmondása szerint jelenleg egy 3 éves megállapodásban vannak a költségvetésüket tekintve a fővárossal. A szükséges eszközök költségeit az eredeti pályázásnál meg tudták becsülni, a gyakorlat azonban sok mindent felülír, jelenleg épp az átcsoportosításokon dolgoznak.

Veres Viktor

Ha a céllal szimpatizáló vezetése is lett a helyi önkormányzatnak, a számlákat ki kell fizetni. A költségek alakulása viszont nehezen kalkulálható, ezért is szeretnének módosítást a szerződésükben. Csak egy példa: annak megkötésekor még nem lehetett tudni, mennyire megszaladnak majd a közüzemi kiadások.

Megszereled?

Lelkes önkéntesekből mindenesetre nincs hiány. Ottjártunkkor beszélhettünk meglett műszerésszel, aki épp a Rakéta porszívót szerelte, informatikussal, aki ősi laptopot hozott életre, vagy épp Klaudiával, aki a varrás szakértője. Sőt, magunk is vittünk egy régóta nem működő kávégépet: történetesen a terep specialistája akkor jelentkezett munkára először, és rövid idő alatt megszerelte a berendezést, és még jótanácsokkal is ellátott, pár év így talán még benne lehet a gépben.

Veres Viktor

Pedig nem unatkoznak a szerelők, Gégény is jó szívvel fogadja az elismerő szavakat, vagy épp szervezi le, hogy valakinek legyen egy passzoló cipője, mert ez is része a műhelynek. Ezt magunk is megtapasztaltuk, amíg beszélgettünk, és amíg vártuk, hogy elkészüljön a gépünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!