szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Nitrogénművek 3,5 évvel meghosszabbítaná májusban lejáró 200 millió eurónyi kötvényeinek futamidejét. Erről egyeztet a befektetőkkel, fizetni ugyanis májusban nem fog tudni.

„Nagyjából az hangzott el, hogy jól áll a cég, csak nincs pénze” – így foglalta össze a Telexnek a Nitrogénművek májusban lejáró kötvényeinek egyik tulajdonosa a februári befektetői egyeztetésen elhangzottakat.

A konferenciahíváson a Nitrogénművek jelezte, hogy a cég három és fél évvel meghosszabbítaná az idén májusban lejáró, 200 millió eurós kötvénycsomagjának lejárati idejét. A tervezett kondíciómódosítások között szerepelt bizonyos szerződési feltételek módosítása, illetve egy adósságszolgálati tartalékszámla létrehozása is. A hitelpapírokat birtokló befektetőknek a hosszabb tartási időért cserébe kompenzációs csomagot kínált.

A vállalat március elején tervezi elindítani a befektetők jóváhagyását igénylő futamidő-hosszabbítási folyamatot. Ennek a folyamatnak többféle vége lehet:

  • a hitelezők elfogadják ezt a javaslatot,
  • a hitelezők nem fogadják el, de további egyeztetések indulnak, új ajánlat születik valamelyik oldalról,
  • nincs megállapodás, a Nitrogénművek nem tud fizetni. Ebben az esetben a cég csődöt jelent.

„A kötvényesek felszámolási eljárást indíthatnak, ha a kötvény lejáratakor nem tudunk teljesíteni. Jelenleg azonban nincs felmondási esemény, és a cég likviditása megfelelő a folyamatos működés fenntartásához” – mondta Bige Zoltán.

tg. Péti Nitrogénművek Rt, Bige Holding kft érdekeltség, Bige László tulajdonos, műtrágya gyártás Pétfürdő, 2004.02.11
Túry Gergely

A Nitrogénművek szerint az egyik probléma a szén-dioxid-kibocsátásra kivetett magas hazai adó. Utóbbit az Európai Unió Bíróságán támadta meg a cég. A Nitrogénművek így fogalmazott: „Az adó bevezetése óta 50 millió euró pluszköltséget jelentett a vállalatnak, amely más EU-tagállamokban nem terheli az iparági szereplőket, így ezt a költséget nem lehet áthárítani a mezőgazdasági szektorra”.

Ezen felül további 25 millió eurós költséget jelent az MSZKSZ (Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség) tagdíja, amely szintén csak Magyarországon érvényes, és további versenyhátrányt okoz a szomszédos országok gyáraival szemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!