szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Február utolsó napján jegyezték be az új tulajdonost, a Közép-európai III Magántőkealapot.

Nemrég változás történt a Magyar Nemzeti Bank élén, Matolcsy György helyét Varga Mihály vette át. A 24.hu szerint Matolcsy György hivatali idejének utolsó napjaiban tulajdonost váltott az MNB egyik vagyonkezelő cége is: míg az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. eddig az azonos székhelyű Optima Befektetési, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. fennhatósága alá tartozott, a végső tulajdonosa pedig az utolsó megmaradt jegybanki alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti volt, február 28-án új tulajdonost jegyeztek be a zrt.-nél, mégpedig a Közép-európai III Magántőkealapot.

Amellett, hogy a tőkealapnak a Pusztaszeri úton, vagyis a Matolcsy család cégbirodalmának központjában van a bejelentett elérhetősége, az a Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. menedzseli, amely Matolcsy Ádámnak, vagyis a korábbi jegybankelnök fiának a baráti körébe tartozó Száraz István érdekeltsége.

A Matolcsy-klán menti a vagyont, mert nem akar úgy járni, mint Simicska

Készpénzre váltják a közpénzt Matolcsyék. Egy New York-i luxuslakásra csaknem 9 milliárd forintnyi jelzálogot jegyeztettek be. Matolcsy György csak márciusig az MNB elnöke, 12 év után nem újrázhat, mert összeveszett Orbán Viktorral. Kérdés, mi lesz a fia üzleti körénél felhalmozódott vagyonnal.

Az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. 2023-as beszámolója szerint két alap maradt a kezelésében: az Optimum Ventures Magántőkealap és az Optimum Ventures II. Magántőkealap. 2020-ban az előbbi komoly szerepet játszott az MNB-univerzum ingatlanos terjeszkedésében. Az MNB-alapítványok vagyonából ezen az alapon keresztül vásárolták meg a Globe Trade Centre (GTC) S.A. ingatlanfejlesztő cég 61,49 százalékos tulajdonrészét az amerikai Lone Star Fundstól.

A lengyelországi központú 755 ezer négyzetméternyi ingatlanportfóliót működtet, és Budapesten például a Duna Tower, a Spirál, a Center Point és a Pillár irodaház tartozik hozzájuk. Amit még érdemes tudni, hogy a cég Újbelgrádban értékesített 12 ezer négyzetméternyi prémium kategóriás irodaházat, a vevője pedig a Diófa Alapkezelő volt, mely Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak az érdekeltsége, illetve, hogy a GTC irányító posztjaira az elmúlt években jelentős részben Magyarországról neveztek ki vezetőket. Tavaly decemberig az igazgatósági tagja volt például Stofa György, aki Szárazhoz hasonlóan tagja a Matolcsy család baráti és üzleti körének. Ő az, aki lemondása után vezérigazgatója lett az MNB-s alapítványok alá tartozó Optima Befektetési, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.-nek, amely ugye a napokban megvált a GTC megvásárlásában kulcsszerepet játszó Optima Befektetési Alapkezelő Zrt.-től.

Így kerülnek az MNB átláthatatlan milliárdjai az adófizetőktől a Matolcsy-körhöz

Az MNB alapítványi vagyonát úgy kezelik, mintha valóban elvesztette volna közpénz jellegét. Nem tudni, pontosan mennyit gyarapodott, de a pénzszivattyú-hálózat feltérképezhető.

A 24.hu a cégeladással kapcsolatban megkereste azt MNB-t és Száraz István is, de egyelőre nem kaptak választ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!