Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az adminisztrációs terhek csökkentésére és a versenyképességre hivatkozva tennék lehetővé, hogy a kis cégeknek 2027-ig ne kelljen ESG-adatokat szolgáltatniuk. A jelentéstételben a nagyok is haladékot kapnának.
Teljes mértékben mentesítenék a hazai kis- és közepes vállalkozásokat az ESG-vel járó adatszolgálatások alól egészen 2027-ig a Nemzetgazdasági Minisztérium tervei alapján. A tárca pénteken közölte, hogy törvénymódosító javaslatcsomagot dolgoztak ki ennek érdekében, és a tervezetet még aznap közzé is teszik társadalmi egyeztetésre.
A lépéssel – amelyet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kezdeményezett, és a kidolgozásába bevonták a hazai ESG-ökoszisztéma létrehozásában szerepet játszó Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságát is (SZTFH) – a cégek adminisztrációs terveit akarják csökkenteni, a következő módon:
A változtatások nem érintik az ESG tanácsadókra és a kapcsolódó képzésekre vonatkozó szabályokat.
Az ESG-törvénynek is nevezett 2023. évi CVIII. törvény eredeti változata értelmében a legnagyobb cégeknek már tavaly óta gyűjteniük kell a vonatkozó adatokat, és idén össze kellene rakniuk az első jelentést. 2026-tól pedig már azoknak a cégeknek is kötelező lenne (lett volna) ez, amelyek három kritériumból – legalább 250 dolgozó, 20 milliárd forint árbevétel, 10 milliárdos mérlegfőösszeg – legalább kettőt teljesítenek. Később tovább bővülne a jelentéstételre kötelezettek köre, de jelen állás szerint mindez csúszni fog.
Az ESG azt vizsgálja, hogy egy cég mennyire viselkedik felelősségteljesen a környezeti (E – environmental), társadalmi (S – social) és irányítási (G – governance) kérdésekben. Ezt több mint 150 mutató alapján mérik fel, független szakértők révén. Eddig csak a legnagyobb vállalatok tettek közzé önkéntes alapon ESG-jelentéseket, amelyek alapján a HVG több éve elkészíti a legnagyobb magyar vállalatok ESG-rangsorát, a tavalyit itt találja.
Az ESG célja az lenne, hogy vezérfonalat nyújtson a vállalatoknak működésük fenntarthatóbbá tételéhez, a fogyasztóknak pedig a tudatosabb döntéshozatalhoz. Néhány hete a HVG fenntarthatósági podcastjában a zCastban is szó volt az ESG-ről, szakértőink arra is rávilágítottak, hogyan láthatunk benne lehetőséget.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.