Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A hír nyilvánosságra kerülése után jelentősen beestek a Sheinhez köthető cégek részvényei.
A kínai kormány nagy erőkkel próbálja megakadályozni, hogy a fast fashion óriás, vagyis a Shein gyártásának egy részét Kínán kívülre helyezze, pedig a cég egyre nehezebb helyzetbe kerül Donald Trump brutális vámintézkedései nyomán.
A kínai Kereskedelmi Minisztérium kapcsolatba lépett már a Sheinnel és más vállalatokkal is, hogy lebeszélje őket arról, hogy más országokból szerezzék be termékeiket, és ezzel diverzifikálják ellátási láncukat – mondta egy, a tárgyalásokat ismerő személy a Bloombergnek. A kormány elsősorban amiatt aggódik, hogy rengeteg munkahely szűnik meg, ha külföldre költözik a gyártás.
Az nem derült ki, pontosan mely más vállalatokat keresett meg a minisztérium. Azt azonban tudni lehet, hogy a vámintézkedések bejelentése után a Shein leállította azokat a bejárásokat, amelyeket a fő kínai beszállítóinak szervezett vietnámi és más délkelet-ázsiai gyárakba.
Az eset egyúttal rávilágít a Kína és exportőrei közötti egyre mélyülő feszültségre is: az állam igyekszik védeni a hazai gyártást, miközben a vállalatok egyre növekvő költségekkel szembesülnek, és próbálnak kibújni ezek alól.
A hír nyilvánosságra kerülése után zuhanni kezdtek a Sheinhez köthető cégek részvényei. Peking legújabb beavatkozása további hatalmas terheket róhat a vállalatra, ugyanis Trump büntető intézkedései miatt a kis értékű csomagokra vonatkozó vámmentesség kevesebb mint egy hónap múlva lejár, így a Shein és riválisa, a Temu által eladott termékek ára drasztikusan megemelkedik majd az amerikai vásárlók számára.
Jelenleg a legtöbb kínai árura legalább 54%-os behozatali vám vonatkozik az Egyesült Államokban, így a beszállítók nyomás alá kerültek ügyfeleik részéről, hogy vállalják magukra a vámok terhét, vagy költöztessék át a gyártást, hogy csökkentsék a költségeket.
Bár sok kínai cég már Trump első elnöksége alatt is külföldre költöztette a gyártást, hogy elkerülje a vámokat, emiatt például Kambodzsa gyárainak több mint fele mára kínai tulajdonban van. A mostani minisztériumi beavatkozás azonban arra utal, hogy Peking ezúttal kevésbé tolerálja az ilyen megoldásokat.
A Bloomberg februárban számolt be arról, hogy a Shein ösztönzőket ajánlott fel néhány kiemelt ruházati beszállítójának, hogy Vietnámban indítsanak új gyártósorokat, miután Trump jelezte, hogy megszüntetné az úgynevezett „de minimis” adózási kiskaput, ami eddig lehetővé tette a Shein számára, hogy közvetlenül vámmentesen szállítson termékeket az amerikai fogyasztóknak. A kiskapu május 2-án megszűnik, ami milliárdos többletköltséget ró majd az érintett kereskedőkre.
A vámkérdés újabb kihívást jelenthet a Shein számára abban is, hogy részvényeit bevezesse a londoni tőzsdére.
A nyitókép forrása: AFP / Jade Gao
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.