szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Élesen kritizálta a nemzetgazdasági minisztert a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége. Szerintük az NGM „termelőellenes politikája” csak tetézi a száj- és körömfájás járvány hatásai miatt kilátástalan helyzetbe kerülő állattartó ágazat bajait. A gazdák már sertések százezreit nem tudják eladni, és vidéki csődhullám is fenyeget.

Súlyos, esetenként pótolhatatlan veszteségeket szenved az állattartó ágazat a ragadós száj- és körömfájás miatt – figyelmeztetett csütörtökön a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ). Közleményükben Koncz Máté elnököt idézték, aki szerint 

a hazai állattartók jelentékeny hányada kilátástalan helyzetbe került. 

A teljes ágazat megszenvedi ugyanis 

  • a járvány miatt bevezetett exportkorlátozásokat – a kitörés óta 30 ország tett ilyen lépéseket, és számos ilyen intézkedés továbbra is érvényben van,
  • a két megyét is érintő szállítási és vágási korlátozásokat, és a 
  • „a nemzetgazdasági miniszter élelmiszer-termelőket ellehetetlenítő” politikáját.

Szlovákia és Ausztria után Horvátország is ideiglenes korlátozásokat vezet be a határon a száj- és körömfájás miatt

Személyellenőrzés továbbra sincs, de csak két határátkelőhelyet használhatnak azok, akik patás állatokat, illetve ezekből az állatokból származó termékeket szállítanak. Szlovákiában és Ausztriában már szigorúbbak.

A MOSZ elnöke szerint közel 100 000 egészséges, mégis eladhatatlan sertés halmozódott fel a telepeken, hetente körülbelül 10 000 darabbal nő a számuk, és nem jutnak el a vágóhidakra a vágómarhák sem. „Az állatok elhelyezése is lehetetlenné válik, a gondozásuk, takarmányozásuk pedig horribilis költség.”

Az elnök jelezte, hogy a korlátozások miatt nagy mennyiségű tejtermék, hús, és élő állat külpiaci értékesítése hiúsul meg, így a „túltartás”, a járványkitörésektől távol dolgozó gazdákat is sújtja, emellett az élelmiszer-feldolgozók is elhelyezési problémákkal küzdenek, ami miatt egyre vontatottabb az alapanyagot jelentő tej és vágósertés átvétele. 

A probléma lassan az egész országban kezelhetetlenné válik.

– vélte Koncz Máté, aki szerint még inkább súlyosbította a helyzetet az ötödik járványkitörés, ami „végképp elbizonytalanítja a külpiaci partnereinket, így a hatósági export korlátozások esetleges feloldását követően is bizonytalanná válik a hazai élelmiszerek külpiaci értékesítésének újraindulása”. 

Nemigen van biztosításuk az állattartóknak a száj- és körömfájásra, az állam viszont csak ígérget

Végre ráébredt a kormány, mekkora veszéllyel járhat a ragadós száj- és körömfájás. A kártalanítást egyelőre csak ígéri, de a terelést már elkezdte.

A legfontosabb feladat szerinte a magyar élelmiszerek külföldi fogyasztóinak megnyugtatása, a bizalom visszaszerzése lenne, de nem látja, hogy törekedne erre a kormányzat. Ráadásul az egészet tetézi a Nemzetgazdasági Minisztérium az elnök szerint „termelőellenes, az élelmiszer termékpályákat destabilizáló politikája”, ami 

az egyes élelmiszerek árának szalmaláng életű csökkentéséért hajlandó veszteségbe hajszolni a teljes élelmiszer termékpályát, rengeteg vidéki gazdaságot és több tízezer vidéki munkahelyet veszélyeztetve.

Nyomott áron vásárolják fel a járvány sújtotta területekről az egészséges sertéseket is

Egy héttel meghosszabbították a bérgarancia alap kiterjesztését a károsult gazdaságokra – derült ki a friss közlönyből.

Szerinte emiatt csődhullám fenyeget vidéken, amivel azonban nem hajlandó szembenézni a kormány. Visszautasítják Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter állításait, aki szerint a gazdálkodók, az élelmiszergyártók és a kereskedők nyerészkedése miatt drágulnak az élelmiszerek, szerintük „a termelők egy része épp a veszteségeit próbálja minimalizálni és a túléléséért küzd”.

Kilátástalan helyzetben
AFP / FERENC ISZA

Az érdekképviselet Nagy István agrárminisztertől kéri, hogy álljon ki a magyar gazdálkodók mellett, lépjen fel „az árlenyomó, gazdaellenes törekvésekkel szemben”, és segítse a kilátástalan helyzetbe kerül állattartókat. Szerintük azonnali és érdemi kormányzati segítség kell, mivel „a falusi foglalkoztatás alapját jelentő termelő vállalkozások” megroppanásának beláthatatlan következményei lennének a hátrányos helyzetű térségekben.

Megköszönte a türelmüket, mire kinevették Nagy István minisztert a dögkút miatt paprikás hangulatban lévő bábolnaiak

Egyeztetésre ment Bábolnára az agrárminiszter a ragadós száj- és körömfájás ügyében. Elégedetlen helyiek élőlánca fogadta. A település határában van az egyik kijelölt dögkút.

Segítséget várnak a fogyasztóktól is: akiket arra biztatnak, hogy vegyenek magyar sertéshúst és belőle készült termékeket, hiszen „a boltok polcaira kerülő magyar sertéshúsok fogyasztása teljes mértékben biztonságos, a legszigorúbb előírásoknak is megfelelnek”.

A rendkívül fertőzőképes vírus fél évszázad után jelent megy újra Magyarországon, csak az érintett gazdaságokban tízmilliárdos nagyságrendű lehet a kár, a többiek helyzetét rontja a piaci pszichózis, a korlátozások, és a húsipar sem tud kijönni a kátyúból.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!