szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nagy olasz "metafizikus" festő, Giorgio De Chirico (1888-1978) nem egyszer rejtélyesnek tűnő műveiből nyílt életmű-kiállítás az észak-olaszországi Padovában (Pádua).

De Chirico: A komédia és a tragédia
A Zabarella-palotába háromévi előkészítő munkával gyűjtötték egybe a világ minden részéről a mintegy száz kiállított alkotást, amelyek közül nem egy évtizedek óta először kerül a nagyközönség elé. A Görögországban született művész ifjúkorát is ebben a mediterrán országban töltötte, majd a müncheni Szépművészeti Akadémián végezte tanulmányait. Enigmatikus alkotásaiban görög mitológiai hősök, költők – Hermész, Odüsszeusz, Homérosz – figurái láthatók jelképekkel zsúfolt, letisztult mértani-építészeti terekben.

Az 1909 és 1914 közötti években képeinek visszatérő motívumai az embert a láthatatlan világtól elválasztó fal, a függöny, amely mögött a jós rejtőzik, az aggasztó árnyékok borította, különös távlatú terek. A fal mögül az utazás jelképei – egy hajó vitorlája, a mozdony füstje – tűnnek elő, vagy a nézőnek hátat fordító, szemlélődő ember. De Chirico jellegzetes figurái a tojásfejű, csonkolt karú torzók vagy próbababák is.

A festőre nagy hatást gyakorolt Guillaume Apollinaire ezoterikus költészete, ő ihlette "arc nélküli emberét". A húszas években antik aktokat fest, mintegy megelőzve Pablo Picasso későbbi alkotásait.

A kiállításon látható De Chirico egy 1920-ban festett, fél évszázada eltűntnek hitt műve, a Merkúr és a metafizikusok című vászon, amely egy 1924-ben festett másik kép, A tékozló fiú másik oldalán volt látható. A kép egy magángyűjtő birtokában volt, aki nem tudta, hogy a metafizikus festő "metafizikusait" eltűntként könyvelték el.

A kiállítás május 27-ig látogatható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gramofon

A zene valóban mindenkié?

Háromrészes koncertsorozat ért véget február 10-én a Zeneakadémia nagytermében. A privát szféráját igen határozottan őrző Klukon Edit-Ránki Dezső zongoraművész házaspár a jó cél érdekében kiléptette a nyilvánosság elé a kisebbik fiút, Fülöpöt - hárman együtt adtak hangversenyt. A kamaszkorból kilépő másik gyerek, Soma is ott volt, szorgalmasan fényképezte a családot.

Kult

Mai és tegnapi művészet az árveréseken

Mielőtt megpróbáljuk elhelyezni a kortárs művészetet a magyarországi aukciós piacon, érdemes magát a műkereskedelmi értelemben vett kortárs művészetet is pozicionálni, hiszen nem mindegy, mely alkotókat vehetjük egyáltalán számba egy ilyen összesítés során. A Műértő piaci körképe!

MTI Kult

Az első szerb-horvát film a háború óta

A délszláv háború kirobbanása után 16 évvel horvát és szerb színészek először készítenek együtt filmet. A forgatás tavasszal kezdődik, s a filmben szerepet kap a Vészhelyzet Kovács dokija is.

MTI Kult

Mészáros Márta rangos filmdíja Berlinben

Az 57. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon életműve elismeréseként a Berlinale Kamera-díjával tüntetik ki Mészáros Márta Kossuth-díjas filmrendezőt. A magyar filmművész kezdettől "női tematikájú", a nők társadalmi helyzetének kérdéseit új szemlélettel vizsgáló, úttörő műveket készített.

Kult

750 millió euró európai filmekre

A berlini filmfesztivál fényét Viviane Reding információs társadalomért felelős EU-biztos bejelentése is emelte: a biztos tájékoztatása szerint az EU az elkövetkező hét évben több mint 750 millió eurót költ az európai filmipar támogatására.