szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A budapesti MOME (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) egy különleges installációt mutatott ma be, amely hamarosan útra kel, hogy Milánóban, a design világfővárosában képviselje a magyar oktatási intézményt. A hatalmas Curiosity Cabinet, azaz Kincsesszekrény fiókjai az egyetem hallgatóinak munkáit rejtik.

Kincsesszekrény a MOME-n
Ötlettár
© Stiller Ákos
Az immár egy éve Moholy-Nagy László nevét viselő, azelőtt Iparművészeti Egyetemnek hívott intézmény vendégként mutatkozik be  a most nyíló, milánói SaloneSatellite kiállításon. Ez a bemutató Európa - és talán a világ - legrangosabb design seregszemléjének része. Különlegessége, hogy minden művészeti egyetem csak egyszer kap lehetőséget arra, hogy kiállíthasson itt, és az ehhez való jogot is pályáztatják. Idén a MOME megszerezte azt a lehetőséget, hogy nemzetközi színtéren mutatkozhasson be.

Erre az alkalomra az egyetem egyedi installációval készült, mely az olasz eredetű, úgynevezett Curiosity Cabinet-nek,  a „Kincsesszekrény”-nek (németül Kunstschrank, Kunstkabinett) a hagyományait eleveníti fel. Ez a XVI. században született, számtalan ajtóval, rekesszel és fiókkal rendelkező bútorfajta a múzeumok előfutáraiként szolgált.

A "kíváncsiság szekrénye" műveket tartalmaz az egyetem több mint hetven jelenlegi és végzett diákjától, a frontoldalon levő kompozíció pedig az egyetem egyik tanára, Szirtes János irányítűásával készült. Mintha tapasztalatok és alkotói kérdésfelvetések tárháza volna, az egykori tudás- és gondolattár posztmodern újjáélesztése.  A 4X16 dobozból álló szekrényben - amelyhez emelvényszerűen lehet fellépni - minden rekeszt más és más alkotó, vagy alkotópáros tervezett és valósított meg. A doboz a világ összetettségére és egyben kaotikusságára reflektál, s mintha egy "ajánlatot" fogalmazna meg a megismerésre: ebben a káoszban az alkotó elme hívható segítségül, hogy valahogy eligazodjunk.

"A Curiosity Cabinet-ben szintetizáló jelleg és az universitas-gondolat volt az, amely miatt ezt a különleges művészi-tudományos prezentációs formát választottuk" - írja ajánlásában az installáció kurátora, Halasi Rita Mária.   

A milánói szalon (helyesen Szalonok) elnevezés valójában több párhuzamos kiállítást takar. A 2006-ban 45. alkalommal megrendezett nemzetközi bútorvásárt (Salone Internazionale del Mobile) éves váltásban az Eurocucina és az Euroluce, azaz egy konyhakultúrával és egy világítástechnikával foglalkozó megakiállítás kíséri, valamint kisebb tárlatok az irodabútor, a háztartási kiegészítők és a fürdőszoba témakörében. Tavaly a szervezők minden eddiginél nagyobb show-ra készültek, hiszen a Milánó centrumában található, 1961 óta használt vásárterületet elhagyva új kiállítási komplexumban rendezték meg a világ legnagyobb bútoros és design seregszemléjét. Tíz éve SaloneSatellite néven, egy külön pavilonban a jövő reménységei is megmutathatják magukat a szakma számára kötelező eseményen.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!