szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A londoni Victoria and Albert Museum (V&A) megvásárolta a Rolling Stones híres nyelv-logóját, vagyis azt az 1970-ben készült, kiöltött nyelvet ábrázoló grafikát, amelyből nemcsak a zenekar, hanem a rockzene egész rebellis, polgárpukkasztó szellemének emblémája lett.

Az eredeti logótervért, amelyet John Pasche brit tervezőgrafikus alkotott meg, ötvenezer fontot (mintegy    14 és félmillió forint) fizetett a V&A - adja hírül a Guardian című brit napilap.

Maga a művész így kommentálta a vásárlást: "Van egy tizenegy éves fiam. A pénz az ő taníttatására megy majd". A grafikát amúgy egy árverésen szerezte meg a múzeum.

Pasche 24 évesen, a Royal College of Art elvégzése után került közel a Stoneshoz; maga Mick Jagger bukkant rá. Az énekes elégedetlen volt a lemezkiadók tervezőgrafikusaival és új tehetségek után nézett. Pasche először egy turnéplakátra kapott megrendelést Jaggeréktől, de egy logó elkészítésére is felkérték. Mint a lapnak meséli, Jagger egy indiai szimbólumot látott volna szívesen logóként, Kali hindu istenség ábrázolásait mutogatta, de ez a felfogás Pasche szerint már akkor "kissé divatjamúlt" lett volna. A fiatal grafikus más motívumot keresett; "valami lázadót".

"Ahogy beléptem a Stones irodájába, ott volt amit kerestem" - emlékszik vissza. Szemtől-szemben Jaggerrel "az első dolog, amit észreveszel, az ajkai és szája nagysága".

A motívum meglett tehát, s a kész logó - amely kissé a képregények esztétikáját ötvözi a pop art formavilágával - először 1971-ben jelent meg a Sticky Fingers című Stones album borítóján. Ez a lemez egyébként sok kritikus szerint az együttes legjobbja. Azóta a zenekar védjegye a kinyújtott nyelv és az ajkak, s különféle formákban, értelmezésekben a mai napig elkíséri a zenekart. Egykor a lázadás gesztusa, ma már inkább a rockbiznisz, a merchandising kapcsolódik hozzá, de mégis, a popműfaj talán legtökéletesebb vizuális jele a kiöltött nyelv.  "Megdöbbentő, hogy máig milyen népszerű" - mondja a művész. "Rendszeresen kapok emaileket ilyen szöveggel, hogy: most tetováltattam a karomra".
 
Pasche ötven fontot kapott akkor a munkájáért, s amikor a zenekar levédette a logót, jogdíj járt neki is a megjelenések után, ám ezt később értékesítette. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

A Stones meghódította Berlint

A néhai amerikai elnöktől, John Fitzgerald Kennedytől "kölcsön vett" szavakkal hódította meg Berlint Mick Jagger, a Rolling Stones frontembere: "Ich bin ein Berliner" - mondta, mire a több száz Rolling Stones-rajongó még hatalmasabb ujjongásban tört ki.

MTI/hvg.hu Kult

A Stones vezeti a leggazdagabb rockerek listáját

A megaturnéját éppen befejező Rolling Stones áll a Forbes magazin leggazdagabb rockereket összesítő listájának élén: 2006 június és 2007 június között Mick Jagger és társai 88 millió dollárt kerestek.

MTI Kult

Szerdán érkezik Budapestre a Rolling Stones

Két nappal koncertje előtt, szerdán érkezik Budapestre a Rolling Stones, s egy nappal fellépése után utazik el. Az együttes várhatóan 2 órát játszik július 20-án, jövő pénteken a Puskás Ferenc Stadionban.

A WAN2 megmondja

A Rolling Stones hét főbűne

Szinte hihetetlen, de a Rolling Stones új lemezzel (A Bigger Bang) és turnéval tér vissza. Persze valójában el sem tűnt. A rockzene története összenőtt a nevükkel. Aki utálja őket, az is tőlük idéz. A WAN2 most "bűneiket" veszi lajstromba. És közben felidézi a Stones-legendáriumot. Valamint néhány Stones-dalt, amelyet kötelező bepakolnod a túlélőkészletedbe. Start Me Up!

MTI Kult

A Rolling Stones nem okozott csalódást

A várakozásoknak megfelelően óriási sikert aratott a Rolling Stones kitűnő koncertjével péntek este a Puskás Ferenc Stadionban. A legendás együttes két órát játszott, produkcióját hatalmas ovációval fogadta a körülbelül ötvenezer fős közönség.