szerző:
Tossenberger Adél
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Magyarországon még létezik a szolidaritás, Budapest laza és sok benne a zöld, az emberek nyugisak és sokkal kevésbé hülyék, mint a franciák. Gaetan tíz éve él Magyarországon feleségével, Nórával, ezért már a problémákat is látja. Azt például, hogy az ország komoly identitáskrízisben van, az emberek pedig jobban szeretik a kerülőutakat, mint az egyenességet. Sorozatunk harmadik része.

Miért dönt úgy egy vegyes pár, hogy Venezuela, Párizs vagy Berlin helyett inkább Budapesten telepedik le? Mi a vonzó Magyarországban, és mik a hibái? Okozhatnak-e zavart egy párkapcsolatban a kulturális különbségek? Lehet Magyarországon a magyar nyelv nélkül élni? Budapesten élő vegyes párokkal beszélgettünk, ez sorozatunk harmadik darabja. A korábbi részeket itt olvashatják.

"Eleinte szexinek találtam a magyar nyelvet, most pedig azt gondolom, hogy ez a legviccesebb nyelv, amit valaha hallottam. Ott van például az a kérdőszó, hogy »mi?«. Egyszerűen fantasztikus. Mindemellett persze szép, gazdag és teljes" – mondja a francia Gaetan (36), aki közel tíz éve él itt feleségével, Nórával (36), valamint két gyermekükkel, Áronnal (6) és Lénával (4). Az egyik első kedvenc magyar szava a pattogatott kukorica volt, de a molylepke is hamar felkerült a listára, és azóta is gyűjtögeti a legérdekesebbeket.

Gaetan, aki most marketingesként dolgozik egy fogászati magánklinikán, Párizst és Berlint cserélte le Budapestre, és azt mondja, szerelem volt első látásra. Először 2000-ben járt a magyar fővárosban egy európai körutazás során, s bár Budapest akkor csak egy állomás volt a sok közül, nagyon bájosnak találta, ezután pedig többször visszajött ide turistaként.

Nóra és Gaetan Párizsban találkoztak, Nóra kint töltött másfél évet, majd együtt költöztek Magyarországra, most pedig uniós projekteket koordinál.

Nóra és Gaetan gyermekeikkel
Fülöp Máté


Sok a zöld!

Gaetan kifejezetten vágyott rá, hogy Budapesten élhessen, "vonzotta a kelet", és ezt később sem bánta meg. Szerinte itt könnyebb létezni a társadalomban, és könnyebb korrekt munkához jutni. "Itt sokkal kúlabbak és nyugodtabbak az emberek, kevesebben vannak, a város sokkal lazább, és a forgalom is kisebb" – sorolja Budapest jó tulajdonságait, majd meglepő módon azt is elmondja: az is előny, hogy itt sok a zöld.

Amikor felvetjük, hogy sok helyi pont a parkokat hiányolja Budapestről, Gaetan meglepődik, és azt mondja: "El kéne jönnöd Párizsba. Amikor legutóbb ott jártunk, fizetnünk kellett azért, hogy bemehessünk egy sima játszótérre."

Benyomásait sorolva arról is mesél, hogy bár ez a tendencia már valamelyest kezd megváltozni, itt sokkal többet segítenek egymásnak az emberek, mint Franciaországban, erősebb a szolidaritás. Szerinte egy fiatal huszonéves munkát is könnyebben talál Magyarországon, mert kint az igazán jó állásokat az idősebb, tapasztaltabb munkavállalók töltik be, a különböző generációk pedig nemigen törődnek egymással.

Arra a tendenciára, hogy sok magyar fiatal pont azért megy el Magyarországról, mert itt nem talál megfelelő munkát, Gaetan azt mondja, részükről az országváltásban az is benne van, hogy mindketten vágynak más országokban is élni, felfedezni egy másik kultúrát. Szerintük ez a magyar fiatalok döntésében is szerepet játszik.

Kóma után

Gaetan aztán még beljebb merészkedik Magyarország és Franciaország összehasonlításában. "Itt egy teljesen más társadalom működik, amiben az emberek teljesen másképp gondolkodnak, és teljesen más problémáik vannak. Magyarország olyan, mint valaki, aki sokáig kómában volt, felébredt, de még nem teljesen érti, hogyan működnek a dolgok. Mint valaki, aki még nem találja a megfelelő irányt. Hatalmas, fantasztikus potenciál volt ebben az országban 2006-ban. Olyan volt, mint Közép-Európa Hollandiája" – magyarázza, majd áttér Franciaországra: "Az ezzel szemben a történelem országa, és a múltban él. Ha Párizsra gondolsz, csak régi dolgokat látsz. Ha a francia irodalomra gondolsz, akkor csak halott emberek jutnak eszedbe."

Fülöp Máté

Magyarország legbénább arca

Az említett 2006-os állapotok ugyanakkor Gaetan szerint már nem állnak teljesen. Azt mondja, Magyarország identitáskrízisben van, nem véletlen az sem, hogy Orbán hatalomra kerülhetett és ott tudott maradni. Úgy gondolja, amióta a jelenlegi kormányfő itt van, és a saját vízióját érvényesíti a magyar kultúrával kapcsolatban, azóta ez nem ugyanaz az ország, amit tíz évvel ezelőtt megismert. "Akkor tárt karokkal fogadták a külföldieket, ami most történik, az ennek az ellentettje. Az emberek is változnak. Tíz-húsz év múlva innen is kivész a szolidaritás, épp, mint Franciaországban."

A politikai gyűlölködés, a radikalizálódás, és a "Magyarországot a középkorban elképzelő" Orbán Viktor pedig – Gaetan szerint – összességében az ország "legbénább arca".

Hol az őszinteség?

Amit még ezen a tendencián kívül nem szeret Magyarországban, az az, hogy az elmúlt diktatúrák visszamaradt gyakorlataként a magyarok sokszor nem mernek nyíltan beszélni, hanem kerülőutakat választanak.

"Az embereknek itt  nagyon nehéz egyenesnek és őszintének lenniük. Nem vállalják fel saját magukat, gondolataikat. Még akkor is somolyognak, ha az őszinteségükben semmi kockázat nincs" – sorolja a tapasztalatait Gaetan.

Nóra és Gaetan közös dala

Nórának mellette erről sikerült leszoknia. "Ha van valamilyen véleményem egy helyzetről, akkor azt nyíltan elmondom, nem a háttérben kavarom a szart. Sokkal nyitottabb és direktebb lettem. A férjemtől tanultam meg, hogy nem máshoz megyek panaszkodni, hanem azzal beszélek, akivel problémám van."

Mindketten úgy látják, a magyarok hajlamosak arra is, hogy kérdés nélkül kövessenek bizonyos szabályokat. "Még akkor is teljesítik a főnök utasításait, ha nem értenek vele egyet. Franciaországban ez teljesen másképp van. Az emberek az utcára mennek tüntetni, ha valami nem tetszik nekik" – magyarázza Nóra, majd persze elismeri, a francia társadalomban is vannak nagyon idegesítő dolgok. "Ezeket csak akkor tapasztalja meg az ember, ha ott él, az nem csak sztereotípia, hogy a franciák fennhordják az orrukat, és lenézik az idegeneket. Nem akarok általánosítani, de ezt sokszor tapasztaltam, mikor kint éltem."

Az országokra jellemző különbségek miatt ugyanakkor nincsenek vitáik, sőt gazdagságként élik meg. "Én például megtanultam palacsintát sütni, és magyar módon szerelmeskedni" – viccelődik Gaetan, aki ezzel pillanatokon belül egy tabutémához lavírozza a beszélgetést. A magyar konyha ugyanis szerinte nem létezik. "Magyarország tényleg fantasztikus, és tele van jó emberekkel, akik amikor hülyén viselkednek, még akkor is kevésbé hülyék, mint a franciák, de jó kajájuk az nincs. Itt minden van, csak pénz és jó kaja nincs."

Itt idegennek lenni kincs

Ami a nyelvi korlátokat illeti, kapcsolatuk első néhány hónapjában Nóra még szenvedett, mert középfok alatt volt a franciatudása, de most már nincsenek komolyabb gondjai. "Érdekes módon, ha komoly dolgokról beszélünk egymással, akkor annyira koncentrálok, hogy nyelvi problémáim sincsenek. Inkább a kis dolgoknál, a viccelődésnél hiányzik az anyanyelvi tudás." A hatéves Áron franciául és magyarul egyformán jól beszél, és mindkét nyelvet ugyanúgy szereti, sőt még angolul is elszámol nekünk tizenegyig. Azt mondja, egy barátja tanította neki. A négyéves Léna mindent megért franciául, de még nem annyira használja.

Fülöp Máté

Gaetan viszonya a magyar nyelvhez sajátos, ő ugyanis úgy érzi, már túl sok mindent megért. "Nem akartam nagyon jól megtanulni ezt a nyelvet, de sajnos most már túl jól beszélek. Szerettem volna idegen maradni, és kívülállóként hallgatni ennek a nyelvnek a zenéjét úgy, hogy nem értek mindent. Itt idegennek lenni kincs, kellemes érzés. Ugyanakkor mikor néhány percre el tudom hitetni az emberekkel, hogy magyar vagyok, az boldoggá tesz."

Mindezzel együtt Nóra és Gaetan nem akarnak örökre itt maradni, vonzza őket a változás és az ismeretlen. Nyáron három hónapra Párizsba mennek, és felmérik, milyen lehetőségeik adódnak. Úgy vélik, elég régóta vannak már itt ahhoz, hogy költözzenek, de vissza fognak még jönni. Sőt, Kanadát is kipróbálnák.

Szerintük ugyanis sokkal stresszesebb egy unalmas életet élni a tévét bámulva, mint egy új életet felépíteni egy másik országban.

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!