szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyakorlatilag minden kapcsolatát felfüggesztette Thaiföld Kambodzsával és lezárta az átkelőket a két ország határán. Mindez azt követően történt, hogy szerdán egy nacionalista tüntetés feldühödött tömege kifosztotta és felgyújtotta az ország phnompeni nagykövetségét. Thaiföld csütörtökön megkezdte állampolgárai kimenekítését Kambodzsából.

Egy halottja volt a két nappal ezelőtt kezdődött Thaiföld-ellenes kambodzsai megmozdulásoknak. Bangkokban választüntetések kezdődtek, s leállították a légi forgalmat is a két ország között. Mintegy 1500 diák, nyugdíjas és háziasszony vonultcsütörtökön Kambodzsa Thaiföldi nagykövetségéhez, a tüntetők elégették a szomszédos ország zászlaját és miniszterelnökének, Hun Sennek a képeit. Hírügynökségi jelentések szerint a phnompeni incidens nemcsak a szomszéd ország nagykövetségét érintette: a tüntetők thaiföldi üzleteket gyújtottak fel és fosztogattak, s támadás ért egy thaiföldi tulajdonban lévő szállodát is. A zavargásnak egy halottja volt, a nagykövetség feldúlásának egyik résztvevője.
Thaiföldről válaszlépésként százával utasítják ki az országban illegálisan tartózkodó kambodzsai munkásokat és koldusokat - jelentette ki Tammarak Iszarangura védelmi miniszter, hozzátéve: "nem leszünk könyörületesek".
Thakszin Sivanatra thaiföldi kormányfő kijelentette: a két ország közötti kapcsolatok mindaddig szünetelnek, amíg a kambodzsai fél nem ad kielégítő magyarázatot a történtekre. Szünetelnek a kulturális, gazdasági-kereskedelmi és műszaki kapcsolatok. A Reuters utal rá, hogy Kambodzsa gazdasági téren erősen rá van utalva szomszédjára, és külkereskedelmének jelentős részét is Thaifölddel folytatja.
Elemzők szerint a Thaiföld phnompeni nagykövetségén történtek nem kizárólag a tüntető fiatalok számlájára írhatóak, a zavargás megszervezéséhez, bátorításában részt vállaltak politikusok is. Ezt erősítette meg a thaiföldi nagykövet is, aki már szerdán elhagyta a kambodzsai fővárost.
A kambodzsai ellenzék vezére szerint ha a kormány valóban elejét akarta volna venni a hasonló incidenseknek, könnyen megtehette volna. Egy nyugati diplomata szerint a thaiföldi nagykövetségnél tartózkodó rendőrök nem léptek fel megfelelően az incidens során. Kambodzsai rendőrségi források szerint a nagykövetségnél tartott megmozdulás résztvevői közül csütörtökön húsz személyt vettek őrizetbe.
Szerdán a követséget azután érte a támadás, hogy egy nacionalista tüntetésen elszabadultak az indulatok. A mintegy ezer fős tömeget a kivonult rendőrség lövésekkel próbálta feloszlatni.  A tiltakozó megmozdulás résztvevői egy thaiföldi tv-sztár kijelentése ellen tiltakoztak. Suwanan Kongying a sajtóban  idézett kijelentésében állítólag azt mondta: Kambodzsa ellopta Thaiföldtől a híres Angkor Vat templomát. A televíziós személyiség tagadja, hogy ilyesmit mondott volna.
Hun Sen kambodzsai miniszterelnök kijelentette: a thaiföldi  nagykövetség elleni támadást szélsőségesek és rémhírterjesztők egy csoportja hajtotta végre. A kormányfő szerint a két ország jelenlegi viszonya aggodalomra ad okot. A történtek miatt a kambodzsai kormány szóvivője sajnálkozását fejezte ki. Mint fogalmazott, nem gondolta volna, hogy az események eddig fajulnak. A szóvivő bocsánatot kért Thaiföldtől és népétől, továbbá ígéretet tett arra, hogy megakadályozzák a hasonló incidenseket. (MTI)

Lemondása okáról és az egyházat érintő botrányokról beszélt Tóth Tamás, tavaly ősszel lemondott püspökkari titkár

Lemondása okáról és az egyházat érintő botrányokról beszélt Tóth Tamás, tavaly ősszel lemondott püspökkari titkár

Megmérték, mi az az ár, ami fölött sok beteg már inkább nem veszi meg a gyógyszert

Megmérték, mi az az ár, ami fölött sok beteg már inkább nem veszi meg a gyógyszert

Szacsvay Lászlóval közölték, vigye haza a feleségét a hospice-házból, mert zavarja a haldoklókat

Szacsvay Lászlóval közölték, vigye haza a feleségét a hospice-házból, mert zavarja a haldoklókat

Rákosdubaj arab beruházója „működésük megkezdéséről” ír

Rákosdubaj arab beruházója „működésük megkezdéséről” ír