szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Szex és New York című sorozatból ismert Sarah Jessica Parkerrel a címlapján tért vissza októberben a fotozsurnalizmus műfajának kifényesítésével világhírűvé vált Life magazin. A 36 oldalas kiadványt ezentúl hetven különböző amerikai napilap mellékleteként, hetente vehetik kézbe olvasói.



Némi nosztalgiát idézve ismét hetilapként jelenik meg és próbál fennmaradni a fotóriportjai révén emblematikussá vált képes magazin, a Life. A lap a Time című hetilapot is megalapító Harry Luce kiadványaként indult 1936-ban, s valósággal forradalmasította az újságírást, hiszen korábban nem látott mértékben használt fel fotóanyagokat összeállításaihoz. Mind a Time, mind a Life az amerikaiak hazafias érzelmeire próbált apellálni. Ám a Life megelégedett a sztorik tálalásával, míg értelmezésükben inkább a Time jeleskedett. A Life a sztárokat leső paparazzo-újságírásra ugyanúgy támaszkodott, mint a háborús övezetekben készített helyszíni képriportokra. Robert Capa normandiai partraszállásról készített felvételét, Marilyn Monroe felejthetetlen pózolását a szellőzőnyílás fölött - a színésznő egyébként húsz év leforgása alatt kilenc címlapot foglalt el -, a mauthauseni koncentrációs táborba vizitáló Simon Wiesenthalt ábrázoló képet mind-mind a Life tette közzé.

A lapot alapító Harry (született Henry) Luce-ből, aki gyerekkorát Kínában, egy brit iskola tanulójaként töltötte, meggyőződéses amerikai vált. Szentül hitte, hogy a huszadik század Amerikáé lehet, s az ország végre a csúcsra kerülhet. Az amerikaiakat arra kívánta nevelni, hogy éljenek a hatalom nyújtotta lehetőségekkel, de ne feledjék az ezzel járó kötelezettségeket. A Luce-lapoknak voltaképpen feladata volt az Elvis, Monroe, Einstein, Kennedy és Nixon fémjelezte korszak bemutatása és népszerűsítése. Mint David Halberstam Watergate-ügyet feldolgozó Mert övék a hatalom című könyvében Luce-ről írja: „Szilárdan hitt kultúránk, értékeink és energiánk igazában, s abban, hogy a világ majd ugyanezeket a dolgokat akarja, nekünk pedig egyértelmű kötelességünk, hogy elterjesszük ezeket az egész világon”.

Luce számos lapalapítási ötlettel rukkolt elő az évtizedek során, az ő terméke volt a – Magyarországon jobbára csak a holtszezonban kiadott bikini-mellékletéről ismert - Sports Illustrated, valamint az amerikai milliomosokat tehetséges, emberarcú kapitalistaként bemutató Fortune magazin is. A Life-nak azután a képriportokat élő egyenesben sugárzó televízió elterjedése tett be. Luce 1967-es halála után öt évvel a Life megszűnt, majd 1978-ban, immár havilap formájában kísérelte meg a visszatérést. Fénye addigra jócskán megkopott, s bár több mint két évtizedig így is bírta, 2000-ben csendben kimúlt. Azóta csupán néhány kósza különszám került a standokra.

A kordokumentum értékű fotóarchívummal bíró Life kiadásának joga jelenleg a Time Warner tulajdonában van. A világ legnagyobb médiavállalkozása reméli, hogy a digitális vizuális kultúra térhódítása ellenére a fotózsurnalizmusban még vannak tartalékok. Mindenesetre a reinkarnálódott Life-ot a jelentősebb napilapok mellékleteként, 12 milliós példányszámban jelentették meg. Elválik, hogy az újabb felélesztési kísérlet beváltja-e a hozzá fűzött reményket, vagy pedig a Life, mint a sajtótörténet egyik emlékezetes fejezete, örök álomba szenderül.
Azzal magyarázta a rendőröknek az ittas vezetést az ózdi nő, hogy terhes

Azzal magyarázta a rendőröknek az ittas vezetést az ózdi nő, hogy terhes

Rideg technokrata hadsereget vezényelt Washingtonba Elon Musk, hogy végrehajtsa minden idők leépítését

Rideg technokrata hadsereget vezényelt Washingtonba Elon Musk, hogy végrehajtsa minden idők leépítését

Fizetne keveset, hogy kevesebb reklám legyen a YouTube-on? Hamarosan megteheti, tényleg jön a YouTube Lite

Fizetne keveset, hogy kevesebb reklám legyen a YouTube-on? Hamarosan megteheti, tényleg jön a YouTube Lite

Gyilkossági kísérletben bűnösnek találták Salman Rushdie merénylőjét

Gyilkossági kísérletben bűnösnek találták Salman Rushdie merénylőjét