szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Önállóan gazdálkodó költségvetési szervként, az egészségügyi miniszter irányítása alatt működne az a központi hivatal, amelyik az egészségbiztosítás felügyeletét látná el - közölte Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára kormányszóvivői tájékoztatón.

Horváth Ágnes elmondta, hogy a kormány pénteken nyújtotta be az Országgyűlésnek a biztosítási felügyeletről szóló törvényjavaslatot, mely szerint egy központi hivatal jönne létre az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és az önkéntes egészségbiztosítási pénztárak felügyeletére. Az államtitkár a hivatal főbb feladatainak az egészségügyi szolgáltatást igénybevevőinek védelmét, illetve egészségügyi szolgáltatók működésének vizsgálatát nevezte. A felügyelet élén az elnök állna, akit a miniszterelnök hatéves időtartamra nevezne ki.

A hivatal elnökének munkáját a szintén hat éves mandátummal bíró, tíz tagú felügyeleti tanács segítené. A tagokra a különböző szakminisztériumok, szakfelügyeletek, szakmai szövetségek, kamarák, valamint az OÉT munkavállalói és munkáltatói oldala tenne javaslatot.

A hivatal a tevékenysége keretében egyebek mellett jóváhagyná például a finanszírozási szerződéseket, működtetne egy nyilvános mérés-értékelési rendszert, amely a kórházak működéséről tartalmazna információt. De a felügyelet vizsgálná azt is, hogy a biztosító hogyan szerződik egy intézménnyel. Emellett a különböző várólistákat is ellenőrizné. Az Egészségügyi Alappal és a központi költségvetéssel kapcsolatban tervező, értékelő és javaslattevő szerepkört kapna. Ezen kívül hatósági feladatokat is ellátna.

A felügyeleti ellenőrzés során, amennyiben az egészségügyi szolgáltató nem teljesíti a finanszírozási szerződésből fakadó kötelezettségeit, például valamely beavatkozásnál túl nagy az elhalálozás, a hivatal új szolgáltatót jelölhetne ki - magyarázta az államtitkár. Emellett az ellenőrzések során pénzbírságot is kiszabhat, amelynek maximális mértéke 10 millió forint lehet. De felszólíthatja az egészségbiztosítót a finanszírozási szerződés felfüggesztésére is súlyos jogszabály sértés esetén.

Horváth Ágnes elmondta azt is, hogy az előterjesztés szerint a gyógyszerész, az orvosi, a szakdolgozói kamara köztestületként fog működni a jövőben, önkéntes tagsággal. Így minden orvos szabadon dönti el akar-e csatlakozni a kamarához. Ezzel a kamarák egyes feladatai, mint például a nyilvántartások vezetése, átkerülnek más szervekhez. "Így szakmai kamarák jönnek létre, amelyek nem szakszervezetként, politikai erőként lépnek fel" - mondta.

A kórházbezárásokra irányuló kérdésre reagálva elmondta, hogy a szaktárca és a kormányzat át kívánja alakítani a kapacitásokat. Horváth Ágnes szerint olyan struktúra jönne létre, amely a betegeknek jobb hozzáférést, hatékonyabb ellátást biztosít regionális szinten. Arról, hogy ez hány intézményt érint, még nincs információ - mondta. "A fő cél nem a kórházak megszüntetése, hanem az, hogy azon intézmények, amelyek tevékenysége nem szükséges, más funkciót találjanak" - jelentette ki. Példaként említette, hogy egyes intézményekben idősellátás, rehabilitációs-, krónikus gyermekellátás jöhetne létre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Plázs

Kórház-magánosítás Nógrád megyében

Modellértékű lehet a szeptemberben eladott nógrádgárdonyi tüdőkórház. Ezúttal nem a meglévő újraszervezése a befektető feladata, hanem a romokon kell új intézményt kialakítani.

Plázs

Új eredmények a génkutatásban

A genetika és az informatika közelmúltban kötött házasságának az orvosi gyakorlatot alapjaiban átformáló legújabb eredményei is szóba kerülnek a napokban Budapesten rendezendő második immunogenomikai világkongresszuson.

MTI Tech

Új fogamzásgátló férfiaknak

Az ondóvezeték művi elkötésének ideális alternatívája lehet az az apró szilikon dugó, amellyel az Egyesült Államokban kísérleteznek.

MTI Itthon

Hajthatatlan az MSZP az egészségügyben

Az MSZP elkötelezett az egészségügy reformja iránt, amelyek az érdemi változásokat szolgálják - mondta Kökény Mihály, az MSZP országgyűlési képviselője csütörtökön.

MTI Plázs

Harminckét gyógyszert forgalmazhatnak patikákon kívül

A kormány szigorítaná a gyógyszergyártók orvosi rendelőkben folyó promóciós és marketing tevékenységét - közölte Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára kormányszóvivői tájékoztatón.