szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ első nagyszabású, embereken végzett HIV-oltás kísérletében háromezer nőt és férfit oltanak be az AIDS tünetegyüttest okozó vírus ellen kifejlesztett legújabb oltóanyaggal.

A világ egyik legnagyobb gyógyszergyárában a HIV-vírus ellen kifejlesztett oltóanyagot hamarosan nemzetközi kutatócsoport teszteli Dél-Afrikában háromezer egészséges jelentkezőn. A 18-35 év közötti résztvevők felét oltják be az új vakcinával, másik felük úgynevezett placebo anyagot kap, amelynek nincs hatása.
 
Az oltóanyag nem tartalmaz valódi HIV-vírust, ezért fertőzést sem tud okozni, van benne viszont három HIV-gén másolat, amely az orvosok reményei szerint beindítja az immunrendszer védekező reakcióját, így a szervezet az oltás hatására az igazi HIV-vírust is képes lesz felismeri és ártalmatlanítani.
 
A vakcinát a HIV B variánsa alapján fejlesztették, és a kutatók arra a kérdésre is keresik a választ, hogy vajon védelmet nyújt-e a kísérlet helyszínén, Dél-Afrikában leggyakrabban előforduló C variáns ellen is. 
 
"Nagyon nagy szükség van a hatékony megelőzésre, hiszen világszerte nő a HIV-fertőzöttek száma; biztonságos és könnyen beszerezhető oltóanyag kifejlesztése hatalmas eredmény lenne az AIDS ellen vívott harcban" - hangsúlyozta Deborah Jack, a brit Nemzeti AIDS Alapítvány ügyvezetője, a kísérlet egyik vezetője a BBC honlapján pénteken megjelent tudósításban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

AIDS elleni gyógyszer a láthatáron

Van egy természetesen előforduló molekula, amely megakadályozza, hogy létfontosságú immunrendszeri sejtek "öngyilkosságot" kövessenek el az AIDS-vírus támadása során, és valószínűleg azt is elősegíti, hogy a szervezet védekező mechanizmusa működésben maradjon - röviden ez a felfedezés az alapja a remélt AIDS-gyógyszernek.

MTI Plázs

Antitesteket keres a nyálban az otthoni AIDS-teszt

Angliában forgalomba hozták a világ első otthoni HIV-tesztjét, amely ugyan nem helyettesíti a kórházi vizsgálatot, de hasznos, mert bizonyságot ad, ha az ember nem vírushordozó - olvasható a BBC News honlapján.